USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Ocak 2022 Perşembe 01:42

CHP’li Karaca’ya AK Partili Gürkan’dan rakamlarla cevap

CHP’li Karaca’ya AK Partili Gürkan’dan rakamlarla cevap

Ülke olarak sağlıkçılarımıza en çok ihtiyacımız olduğu dönemden geçtiğimiz şu günlerde sağlık çalışanlarına her zamankinden daha çok saygı duymalıyız.

Hepsinden önemlisi başta hekimlerimiz olmak üzere tüm sağlık çalışanlarının özlük haklarının siyaset malzemesi yapmaktan vazgeçmeliyiz.
Çünkü ortaya koydukları mücadeleyle bunu falyasıyla hak ediyorlar.

Cumhuriyet Halk Partisi İl Başkanı İsmet Karaca, vatandaşın sağlık kuruluşlarından randevu almakta zorlandığı gibi 2021 yılında kamu hastanelerinden hekim istifalarını gündeme taşıdığı açıklamada bulunmuştu.

Karaca’nın iddialarının muhatabı AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan’a sorduk.

Gürkan, Karaca’nın iddialarının aktardığı gibi kaygılanacak bir durumun söz konusu olmadığını belirtip detayları rakamlarla vererek aynen şöyle açıkladı:
Kasım ayında MHRS’li 367 bin 454 hasta. MHRS dışı (acil hariç) 283 bin 074 hasta olmak üzere toplam 1 milyon 176 bin 417 hasta muayene edilmiş.
Aralık ayında ise MHRS’li 402 bin 328 hasta MHRS dışı (acil hariç) 291 bin 040 hasta, acil serviste 542 bin 676 hasta olmak üzere toplam 1 milyon 236 bin 044 hasta muayene edilmiş.

Başkan Gürkan, yoğun bakım doluluk oranları içinde şu bilgiyi verdi:

Kasım ayı yoğun bakım doluluk oranı yüz de 86, aralık ayında yoğun bakım doluluk oranı yüz de 82.
2022 Ocak ayın 20 günlük yoğun bakım doluluk oranı yüz de 80’dir.
Kamu hastaneleri toplam yatak sayısının 5 bin 822 olup Covid hastalarına ayrılan yatak sayısı 961.
21 Ocak itibariyle 543 yatan Covid hastası olup Covid servis yatak doluluk oranımız yüz de 56,5.
Covid dışında ayrılan yatak sayısının 3 bin 873 olup 2 bin 369 Covid dışı hasta yatıyor olup temiz hasta doluluk oranının yüz de 61 olup Covid ve Covid dışı yatak sıkıntısı bulunmamaktadır.

Kasım ayı ortalama günlük pozitif vaka sayısı bin 324, aralık ayı ortalama günlük pozitif vaka sayısı 837.

2022 yılı ocak ayı 20 günlük ortalama günlük pozitif vaka sayısı 2 bin 132

Pozitif vaka sayısının artışına rağmen kasım ayında 135 olan günlük Covid yatan hasta sayısı aralık ayında 105,  ocak ayında 102’ye düşmüştür. Covid hastalarında yatış sayımız azalmış olup yine de olası artışlara karşı 418 Covid servis yatağının boş olduğu belirtiliyor.
Rakamlar gösteriyor ki, bir aylık sürede neredeyse kentimiz nüfusunun yarısının kamuya ait sağlık kuruluşlarına başvurarak sağlık hizmeti alabildiğidir.
Bu da şu demek oluyor, isteyen herkes istediği sağlık kurumundan ve tercih ettiği sağlık hekiminden randevu alarak ulaşabiliyor.
AK Parti İl Başkanı Davut Gürkan, CHP İl Başkanı İsmet Karaca’nın kamu hastanelerinde çalışma koşullarının yetersiz olduğunu iddia edilerek çok sayıda hekimin istifa ettiğine yönelik açıklamalarını hatırlatmamız üzereni şunları söyledi:

Kamu hastanelerinde çalışan toplam hekim sayısı 2022 yılı itibariyle 3 bin 239 (asistan tabip, uzman tabip)olup 2021 yılında 79 uzman hekim 78 tabip olmak üzere 157 hekim kamudan istifa etmiştirBunun da toplam hekim sayısının yüz de 4’üne tekabül etmektedir

Dolayısıyla endişe edilecek bir durumun söz konusu olmadığını belirten Gürkan sözlerini şöyle sürdürdü:

İstifa ederek ayrılan hekimlerimiz neredeyse tamamının farklı özel sağlık kurumlarında ya da kendi özelinde hekimlik yaparak vatandaşlara sağlık hizmeti vermeyi sürdürmektedir. Dolayısıyla böyle durumların her özel sektörde olduğu gibi kamu görevlerinde de olabiliyor. Endişe edilecek bir durum olmadığı ortadadır
Böylece kentimizde sağlık alanında sıkıntıya sebebiyet verecek bir durumun söz konusu olmadığına sevinirken Dünya Sağlık Örgütü’nün açıkladığı Beyaz Kod veri raporları karşısında Bursa olarak şaşırmamak mümkün değil.

Şöyle ki, sağlık çalışanlarının karşılaştığı şiddet olaylarını bildirmek için hizmet veren “113” numaralı telefonu veya www.beyazkod.saglik.gov.tr adresine başvurmaları gerekmektedir.
Dolayısıyla şiddete maruz kalan sağlık görevlisinin güvenlik gücü desteği sağlanarak gerekli tedbirlerin alınıp olayların analizinin yapılması amacıyla Dünya Sağlık Örgütü’nce oluşturulmuş Beyaz Kod adı verilen sistemin 2021 yılında Marmara Bölgesi’ndeki sağlıkçılar tarafından en çok Bursa çevresinden kullanılmış olmasıdır asıl düşündürücü olan.
Son bir yıl içinde şiddete uğrayan 517 sağlık görevlisinin Beyaz Kod çağrısını kullandığı kentimiz de ciddi bir tehlikeyi de gözler önüne sermiştir.
Tüm uyarılara ve tedbirlere rağmen sağlıkçılara şiddet uygulamağı marifet zanneden insanlıktan nasibini almamış yaratıkların en çok kentimizde olmasından utanç duyuyorum.

 

 

Yazarın Diğer Yazıları