USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Mart 2021 Cuma 10:05

ÇİN'İN BEKLENTİSİ YÜZDE 6 ÜSTÜ BÜYÜME

ÇİN'İN BEKLENTİSİ YÜZDE 6 ÜSTÜ BÜYÜME

Son yıllarda ekonomik anlamnda ciddi bir atılım içinde olan Çin, 2021 yılı için büyüme hedefini "yüzde 6 üstü" olarak duyurdu.

Çin’de yıllık meclis toplantıları, başkent Pekin’in merkezinde bulunan Büyük Halk Salonu’nda başladı. Çin Başbakanı Li Keqiang, Ulusal Halk Kongresi 4. Toplantısı’nın açılışında hükümet çalışma raporunu sundu. Başbakan Li, Çin’in Covid-19 salgınının etkilerinden güçlü bir şekilde sıyrılmayı sürdürdüğüne işaret ederek yıllık ekonomik büyüme hedefini “yüzde 6 üstü” olarak belirlediklerini duyurdu. Pekin, 2021 yılı için 11 milyondan fazla yeni istihdam oluşturma hedefini açıkladı.

Öte yandan, 2021 yılı enflasyon hedefi ise yüzde 3 civarında olarak duyuruldu. Çin’in yıllık savunma bütçesini yüzde 6,8 artırdığı bildirildi. Ülkenin bu yılki savunma harcamasının geçen yıla kıyasla yüzde 6,8 artarak yaklaşık 209 milyar dolar seviyesinde olacağı aktarıldı.

Çin, salgın nedeniyle 2020 yılında yıllık büyüme hedefi açıklamamış, yıl sonu itibarıyla yüzde 2.3 büyüme kaydetmişti. Verilere göre, Çin’de 2020 yılında 9 milyon yeni istihdam hedefi koyulmuş, ancak yıl sonu itibarıyla toplam 11 milyon 860 bin yeni istihdam oluşturulmuştu.

 

 

 

 

 

 

---------------------

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin