USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
09 Ağustos 2021 Pazartesi 17:41

ÇOCUĞUNUZUN HAYALLERİ İÇİN 1,5 SAATİ BURAYA AYIRIN

ÇOCUĞUNUZUN HAYALLERİ İÇİN 1,5 SAATİ BURAYA AYIRIN

Küresel bazda yaşanan Covid-19 pandemisi nedeniyle yaşam biçimimizi yeniden şekillendirme mecburiyetinde kalınca çevremizdeki güzel gelişmelerin bazen farkında olmayabiliyoruz. İşte bunlardan biri de gençlerimizin hayallerini gerçeğe dönüştürme fırsatı bulacağı bir yer… Ülkemizin uzay ve havacılık temalı ilk, dünyanın beşinci bilim merkezi olma özelliğine sahip Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi.


Hani şehir merkezinden Terminal’e giderken yolun sağ tarafında gördüğümüz, zeplin   şeklindeki mimarisiyle dikkatimizi çeken yer. İşte orası Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi. İçiresinde hayallerinizi kurduğunuz uzay ve havacılık adına her türlü araç gereç ve donama sahip merkez, bir süre önce açılmasına rağmen pandemi tedbirleri nedeniyle ziyaretçi kabul edilmiyordu.

 

1 Temmuz itibariyle ziyaretçi kabulüne başlayan Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi, kentimizde çocuklarınızla birlikte mutlaka öncelikli ziyaret etmeniz gereken yerlerin biri. Çünkü 13 bin metrekarelik kapalı alanda, 154 interaktif eğitim düzeneği, havacılık eğitim merkezi, simülatörler, uzay eğitim merkezi, dikey rüzgar tüteni, gerçek Boeing uçak kokpiti, fırlatma simülatörü ve uzayda yürüme platformu gibi unsurları barındırıyor.

 

Pazartesi günleri dışında her gün 11.00-16.00 saatleri arasında merkeze giderek görevli bilim iletişimcileri refakatinde hayallerinizdeki uzay yolculuğunuza çıkabilirsiniz. Ayrıca ziyaretinizi, giyeceğiniz astronot kıyafeti ile çekilecek fotoğrafla ölümsüzleştirebilirsiniz.

 

Merkezin Genel Müdürü Halit Mirahmetoğlu, geleceğin astronotlarının, uzay bilimcilerinin buradan yetişeceğini söylüyor. Çocuklarıyla burayı ziyarete giden ailelerin en az 1.5 saat zaman ayırmalarını da istiyor. Zira, merkezde o kadar çok gezilip görülmesi gereken yerler var ki, bunların pas geçilmemesini istiyor.

 

Velhasıl Bursa Ticaret ve Sanayi Odası'nın öncülüğünde, Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın destekleri, Büyükşehir Belediyesi'nin yer tahsisiyle 200 milyon lira maliyetiyle kentimize farklı bir vizyon kazandıran merkezin amacını Cumhurbaşkanı Erdoğan şöyle ifade ediyor: “Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi gibi yatırımlar, uzay çalışmalarının gençlerimiz ve araştırmacılarımız neslindeki cazibesini artırmaya yöneliktir.”

 

Kent turizmi açısından da önemli bir çekim gücü oluşturacak Gökmen Uzay ve Havacılık Eğitim Merkezi, ayrıca Bursa iş dünyasının gündeminde. Bu merkezde uzay, savunma ve havacılık projeleri de yer alacak. Gökmen Uzay ve Havacılık Merkezi hakkında daha detaylı bilgiye guhem.org.tr'den ulaşabilirsiniz.

 

Yazarın Diğer Yazıları