USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
14 Aralık 2020 Pazartesi 09:05

Covid-19 Salgını ve Havacılık

Covid-19 Salgını ve Havacılık

Kuşkusuz dünyanın en önde gelen sektörlerinden biri de havacılık.

Özellikle 2010'lu yıllardan sonra  hızla artan turizm popülasyonu ile birlikte birçok sektörün kalkınmasına da doğrudan etki etmekteydi. 

Ancak Covid-19 salgını tüm bu denklemi tersine çevirdi. 

Zira salgın sonrası sektörün hızla yükselen ivmesi hiç beklenmedik bir şekilde dibe doğru  inmeye başladı.

Öyle ki, dünyanın en önde gelen ve sermaye bakımından kuvvetli olan şirketleri Hanian Hava Yolları, Lufthansa, Avianca bile iflasın eşiğine geldi. Kaldı ki onlarca şirkette kredi paketleri, devlet destekleri ve benzeri kaynak akışıyla faaliyetlerini sürdürmekte.

Düşünün Qatar Airways ve Emirates gibi körfez ülkelerinin güçlü havayolları dahi yüzlerce personel çıkardı. Bunun yanı sıra personel maaşlarında %20'den tutun %70'lere varan indirimler yapılmış vaziyette.

Türkiye'de ise durum bunlardan farklı değil. 

Gerek Türk Hava Yolları, gerek Pegasus, gerekse Onur Air gibi Türk menşeili bayrak taşıyıcıları başta kabin ekibi(Pilotlar, Kabin Amiri ve Memuru) olmak üzere  şirketlerinde yer alan tüm çalışanların maaşlarında ciddi indirimleri gitti. Airbus 330, Boeing 777 gibi uzun menzil uçuş yapan uçaklar yere indirildi. Bunun yanı sıra bu şirketler 'İstihdam Garantili Pilot Yetiştirme' programlarındaki öğrencilerini yurt dışından geri çekti. Söz gelimi bu öğrencilerin durumu da ayrı bir sorun.

Peki dünyada yaşanan bu sıkıntı ne zamana kadar sürecek?

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA) Covid-19 salgınında ikinci dalga nedeniyle havayolu şirketlerinin bu yıl ve gelecek yıl toplamda 157 milyar dolar zarar edeceğini öngörmektedir. Nitekim uzmanlar bu rakamın daha da yüksek olacağını ifade etmekte. 

Ancak aşılama sürecinin bu ay içerisinde bazı ülkelerde uygulanacak olması ve 2021-Nisan sonu itibariyle 1 milyar dozun üzerinde aşılamanın gerçekleştirileceğinin hedeflenmesi havacılıkla birlikte sektörlerin normale dönüşmesi üzerinde pozitif etki sağlayacaktır.

Kalın sağlıcakla…

Aşının mevcudiyetinin, seyahat talebinin yalnızca 2021'in 2. yarısında toparlanmasına olanak tanıyacağı ve sektörün yalnızca 2021-4.çeyrekte toplam düzeyde nakit akışını pozitif hale getirme olasılığının gerçekleşmesi beklenmektedir(Kaynak: IATA).

 

Yazarın Diğer Yazıları