USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
24 Mart 2023 Cuma 10:10

Derdimiz Seçim mi, Geçim mi?

Derdimiz Seçim mi, Geçim mi?

14 Mayıs’ta yapılacak Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekilliği Seçimleri, Türkiye için bir dönüm noktası olarak gösteriliyor. Kim tarafından gösteriliyor? Olası seçimi kaybetmesi durumunda tüm partilerin kurmayları tarafından. Netice itibarıyla kazanan ve de kaybedenin olacak. Peki, gerçek öyle mi? Bu durum tartışıladursun seçmenin derdi bambaşka.

 

Geçim sıkıntısı çeken yurttaşların derdi seçim değil, geçimdir. Dolasıyla Cumhur ve Millet ittifaklarının cumhurbaşkanı adaylarının öncelikli olarak temel gıdalarda alım gücüne katkı koyacak taahhütleri, seçimi kimin kazanacağına şüphesiz yön verecektir.

 

Öyle ya, enflasyonun Cumhuriyet tarihinin en lüksek seviyesine çıktığı ülkemizde seçimler her daim seçmen için daha iyi bir ‘geçim’ beklentisi açısından fırsat niteliğindedir. İşimiz gereği günlük hayatımızda görüştüğümüz pek çok vatandaş; seçimleri kimin kazanacağına ilişkin tahminini, öngörüsünü ve de arzuladığı isimleri açıkça dillendirebiliyor.

 

Ancaaak... “Neden falanca ismin ya da ittifakın kazanmasını istiyorsunuz?” diye sorduğumuzda ise aldığımız yanıt çoğunlukta şöyle oluyor: “Hayat pahalılığı belimizi iyice büktü. Alım gücümüz yarıdan aşağıya düştü. Bu şartlarda yaşamımızı sürdürmeye çalışıyoruz. Bunun için ekonomik anlamda refaha kavuşturacağına inandığımız adaya oy vereceğiz.”

 

Yani vatandaşta her şey bir yana, geçim sıkıntısı bir yana durumun hâkim olduğu ortaya çıkıyor. Aslında meselenin çözümü dönüm dolaşıp ekonomik şartlara dayanıyor. Hal böyle olunca da liderler, seçim meydanlarında seçmene nasihat ya da vaat değil somut çözüm taahhüttü vermelidir. Aksi takdirde ülkemizde siyasi istikrar olmadan ekonominin kontrol altına alınabilmesi pek de mümkün olmaz.

Yazarın Diğer Yazıları