USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
13 Haziran 2023 Salı 13:49

Deri İhracatçısı Hedef Büyüttü

Deri İhracatçısı Hedef Büyüttü

 

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği, 17-20 Haziran tarihleri arasında bu sene ikinci kez Avrupa ve dünyanın en önemli ayakkabı ve saraciye fuarlarından İtalya Expo Riva Schuh & Garda Bags Fuarı’na milli katılım organizasyonu düzenliyor.

 

'İtalya, Önemli Hedef Pazar'

Ege Deri ve Deri Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı, “2022 yılında 1,5 milyar dolarlık ihracata imza attık. Cumhuriyetin 100’üncü yılında 2 milyar dolar ihracat hedefimize ulaşmak için İtalya’yı en önemli hedef pazarlardan biri olarak görüyoruz. İtalya dünyanın en büyük deri ürün ithalatçılarından biri, yıllık 10 milyar doların üzerinde ayakkabı ürünleri ithalatı var. Ocak-Mayıs döneminde deri ve deri mamulleri ihracatımız yüzde 7 artışla 865 milyon dolara ulaştı.” dedi. Başkan Zandar, İtalya’ya 2023’ün ilk 5 ayında 60 milyon dolarlık ihracat yaptıklarını açıklayarak, saraciye ihracatında yüzde 45, ayakkabıda yüzde 3,6 artış yaşandığına dikkat çekti.

Zandar, pandemi döneminde dünyanın ilk dijital fuarına imza attıklarını hatırlatarak, “Expo Riva Schuh Fuarı’nın birinci edisyonunda bir ilke daha imza atarak firmalarımızın ayakkabı ürünlerini Metaverse ortamında artırılmış gerçeklik teknolojisiyle EIB trend alanında fuar ziyaretçilerine göstermiştik. Bu sefer de firmalarımıza ait toplam 65 ürünü artırılmış gerçeklik teknolojisiyle EİB metaverse altyapısında sergilenecek.  EİB Metaverse trend alanında ziyaretçiler ürünlerimizi üç boyutlu 360 derece inceleme şansını yakalayacak. Fuar kapsamında Türkiye milli katılımı dışında bu tarz yeni bir projeyle katılımcı firmaların ve ürünlerinin tanıtımını yapan başka bir ülke daha yok. Ülkemizin dijitalleşme yolunda önemli bir mesafe kat etmesini sağlayacak bu atılımımızdan gurur duyuyoruz.” diye konuştu. İtalya, 2022 yılında yüzde 48 ivmeyle 145 milyon dolar ihracat seviyesiyle en fazla deri ve deri mamulleri ihracatı yaptığımız 3’üncü ülke konumunda. 2022’de İtalya’ya yüzde 47 artışla 53 milyon dolarla mamul deri ve kürkler, yüzde 71 artışla 48 milyon dolarlık tutarla ayakkabı, yüzde 42 artışla 31 milyon dolarla saraciye, 11 milyon dolarlık deri kürk ve konfeksiyon ihracatı gerçekleştirildi.