USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Haziran 2022 Çarşamba 17:23

Doğru Zamanda, Doğru İşi Doğru Kişilerle Yapınca...

Doğru Zamanda, Doğru İşi Doğru Kişilerle Yapınca...

 

Yazımın başında belirtmek istediğim bir nokta var. ‘Gelenekten Geleceğe’ sloganıyla Bursa'nın ilk gastronomi festivali Bursa GastroFest'i düşünüp organize eden Bursa Skal Kulüp Yönetimi’ne teşekkür ederiz. Uzun zamandır kentimizde bu denli keyifli ve bir o kadar da lezzetli etkinliğe katılmamıştım. Mekan ve sponsor seçiminden tutun da görücüye çıkarılan Bursa’nın geleneksel tüm lezzetlerine kadar organizasyon kusursuzdu. Ayrıca burada yenilen-içilenlerin nasıl yapıldığına ilişkin ünlü şefler, panel ve workshoplar ile lezzet tutkunlarına unutulmaz bir gün yaşattı.

Organizasyon öncesi görüştüğümüz Bursa Skal Kulüp Yönetim Kurulu Başkanı Gülçin Güleç, etkinliğe bin kişinin katılmasını beklemelerine karşın yaklaşık 2 bin kişinin katıldığını söyledi. Bu da demek oluyor ki doğru zamanda, doğru işi, doğru kişilerle yaptığınızda hak ettiğiniz karşılığı alırsınız.

Bursa’nın gastronomi kimliğinin ön plana çıkarılması amacıyla sınırlı kalınmayıp yine şehrin yerel markalarını bir araya getiren festivalin ikincisinin ne zaman yapılacağını doğrusu şimdiden merakla bekliyoruz. Bursa GastroFest’e olan yoğun ilgi gösterdi ki organizasyon, mutlaka geleneksel hale getirilmelidir. Hiç şüphe yok ki daha sonraki yıllarda daha da çeşitlendirilerek bu festivale gösterilen ilgi Bursa’nın, ülkemizin sınırlarını aşacaktır. Dünyada değişim gösteren tatil anlayışının deniz, kum ve güneş ile sınırlı kalmadığını gözlemliyoruz. Artık ülkelerin değil şehirlerin, hatta lezzetlerin öne çıktığını görüyoruz.

Nitekim gastronomi turizmi; turistlere, bir bölgenin kültürünü ve geçmişini yaşama olanağı sağlıyor. Bunun yanında yeni bir yeme-içme deneyimi için seyahat motivasyonu oluşturan ve seyahat davranışlarının şekillenmesinde etkili olan bir turizm anlayışı hâkim. Gastronomi, kentlerin kültürel birikimlerinin en önemli göstergelerinden biri. Bursa GastroFest’te BTSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili Cüneyt Şener’in de vurgu yaptığı gibi Türkiye’de gastronomi teması ile anılan ilk üç şehirden biri Bursa. Buna karşın gastronomi turizmi konusunda geç olsa da isabetli bir hamle olan Bursa GastroFest ile hızlı ve güçlü bir organizasyonun fitili ateşlenmiş oldu.

Bu arada Uludağ İçecek AŞ’nin ana sponsorluğunda, Bursa Senfoni Orkestrası’nın müzik dinletisi eşliğinde Bursa GastroFest stantlarını gezerken tadı damağımda kalan, Fuzuli Balık Restoranının konuklarına ikram ettiği minik ekmek arası ahtapot kokoreç oldu...

Bir kez daha teşekkürler Bursa Skal Kulüp…

 

Ersel PEKER

Yazarın Diğer Yazıları