USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
19 Ağustos 2022 Cuma 11:24

Doktora İçin 8 Bin TL Burs İmkanı

Doktora İçin 8 Bin TL Burs İmkanı

Bursa Uludağ Üniversitesi (BUÜ), Karsan Otomotiv ile 2244 Sanayi Doktora Programı kapsamında iş birliği protokolü imzaladı. BUÜ’de doktorasını yapan 6 öğrenci, firma bünyesinde akademik ve bilimsel çalışmalar yürütecek.


'BAŞARIMIZI TEKRAR ETMEYİ HEDEFLİYORUZ'
Protokol imza töreninde konuşan BUÜ Rektörü Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz, 2244 Sanayi Doktora Programı’nın Türkiye’yi şaha kaldıracak projelerden birisi olduğuna işaret etti. Doktora yapan kalifiye personel sayısının yetersiz olduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Ahmet Saim Kılavuz; “Program sayesinde ülkemizdeki bu eksikliğin giderileceğine inanıyorum. Üniversite olarak 2244 projesinin en önemli destekçileri arasında yer alıyoruz. Önceki yıl doktora öğrencisi sayısında Türkiye birincisi olduk. Bu başarımızı devam ettirmek için aynı azimle çalışmaya ve sanayicilerimizle protokol imzalamaya devam ediyoruz. Önceki yıl 30’dan fazla protokole imza attık. Bu dönemde de en azından bir önceki başarımızı yakalamak istiyoruz” diye konuştu. Karsan ile ikinci kez 2244 alanında iş birliği anlaşması yaptıklarına işaret eden  Kılavuz; “Bu proje bir yönüyle sanayicimizin ihtiyacını karşılıyor, diğer yönüyle de üniversitelerin ve burada doktora yapan öğrencilerin ihtiyacını karşılıyor. Öte yandan da ülkemizin kalkınmasına önemli katkılar sağlıyor. Üniversite olarak bizlerin asli görevi öğrencileri en iyi şekilde yetiştirmek. Firmalar iyi yetişmiş, doğru eğitimleri almış kişileri tercih ediyor. Devlet ise bu iki kurum arasında 2244 Sanayi Doktora Programı ile adeta aracılık görevini yerine getirmiş oluyor. Genel anlamda Üniversite-Sanayi işbirliğine de kıymetli katkılar sunan bir proje olduğunu düşünüyoruz. Katkı koyan tüm kuruluşlara teşekkür ediyoruz” dedi.

 

EN AZ 3 YIL ÇALIŞMA İMKANI

Karsan Ürün ve Proje Mühendisliği Müdürü Barış Hulisioğlu ise kurum olarak 2244 Sanayi Doktora Programı’ndan ciddi anlamda faydalandıklarını açıkladı. Yeni teknolojilerin çok hızlı ilerlediğinin altını çizen Barış Hulisioğlu; “Bu noktada da mevcut işlerin dışında yenilikleri takip edebilmek bizim için büyük bir önem taşıyor. Özellikle son dönemde Karsan olarak; otonom ve elektrikli araçlar başta olmak üzere yeni teknolojilere çok büyük yatırımlar yapıyoruz. Farklı teknolojilerin bir şekilde firmalara dâhil edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu noktada da 2244 gibi programlar bizlere çok büyük faydalar sağlıyor. Ne kadar çok araştırmacı sayımızı arttırırsak, yeni teknolojileri de o kadar yakından takip etme şansımız artıyor. Projede bizlere de yer verdiğiniz için Üniversitemizin yöneticilerine teşekkür ediyoruz” açıklamasında bulundu. Protokol ile 6 doktora öğrencisi firma bünyesinde yürütülecek araştırma projelerinde görev alabilecek. Aylık 8 bin TL burs alacak öğrenciler, doktoralarının ardından şirkette en az 3 yıl daha çalışabilme imkânına sahip olacak.