USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
24 Ocak 2021 Pazar 14:39

DÖVİZ, EMTİA VE FAİZ SARMALI

DÖVİZ, EMTİA VE FAİZ SARMALI

Uzun süredir yaşadığımız ve hala süregelen ekonomik bunalım sonucu 2020 sonuna doğru hem dolar yönlü, hem de euro bazlı rekorları izlemiştik.

Sadece döviz piyasası değil, aynı zamanda emtia fiyatlarında da benzer süreçleri görmüştük. 

Özellikle bir önceki dönem Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın istifası öncesi bu süreçlere belirgin bir şekilde şahit olmuştuk. 

Nitekim Sayın Albayrak'ın istifası öncesi 6 Kasım 2020 Cuma günü;

Dolar: 8.49 TL

Euro: 10.10 TL

Altın(Gr): 534 TL

Gümüş(Gr): 6.80 TL olmuştu.

Bunun yanı sıra ülke içi yerleşiklerin ekonomiye olan güvensizliğine paralel olarak döviz mevduatları tarihi yüksek seviyelere ulaşmıştı (En son: 8-15 Ocak 2021/235 milyar dolar). 

Ancak hükümetin; bakanın affının kabulü ve merkez bankası başkanı değişikliği kararı sonrası faiz silahının kullanılması ile gerek döviz, gerekse emtia fiyatlarında çok ciddi düşüşler yaşandı. Nitekim faiz silahının hala etkin bir şekilde kullanılıyor olması hasebiyle her iki piyasada da(döviz ve emtia) sabit bir trend izlediğimiz bir gerçek (Diğerlerine nazaran gümüş hariç). 

 Döviz ve Emtia Fiyatları (6 Kasım 2020/Günümüz)

 

 

 

 

 

 

Ancak ABD Başkanı Joe Biden’ın seçilmesi, aşılanma süreçlerinin hızla yaygınlaşması ve  küresel piyasalardaki olumlu havanın belirginleşmesinin gelişmekte olan ülkemiz lehine pozitif etki edeceği ön görülse de, faizle baskı altında tutulan ‘kur’un, faiz indirimine gidilmesi durumunda tekrardan anlık sıçramalara gebe olacağını, özellikle Gümüş’ün bu sene içerisinde hem Altın, hem de döviz kurlarına nazaran çok daha hızlı yükselişler gerçekleştireceğini düşünmekteyim.

Kişisel Tahmin: Gümüş/Gr - 7.80 veya üzeri (Ağustos 2021 sonu itibariyle)

Not: 

Ülkemizde faiz oranlarının bu denli yüksek olması, hem yatırımın hem de üretim/istihdamın yavaşlamasına sebep olduğu için önümüzdeki dönemlerde faizde indirime gidileceğini düşünmekteyim (Nisan-Mayıs ayları itibariyle). Özellikle inşaat sektörü öncülüğündeki kalkınmanın günbe gün arttığı gerçeği varsayıldığında ve yaz aylarında bu sektöre dönük talep artışı baz alındığında böyle bir hamlenin gerçekleşmesi çok da süpriz olmasa gerek. 

Ek Bilgi

Avrupa ülkeleri faiz oranları:

 

Yazarın Diğer Yazıları