USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Temmuz 2021 Perşembe 09:36

E-TİCARET DİLİMİ TATLI MI, ACI MI?

E-TİCARET DİLİMİ TATLI MI, ACI MI?

E-ticaret, pandemi süresince en hızlı büyüyen alanların başında... Uzun yıllardır konuşulan dijital dönüşüm, son yıllarda pandemi etkisiyle müthiş bir hızla ilerleyerek hayatımızın her alanına sirayet etti ve aslında kullanıcısı daha sınırlı bir kitleden oluşan e-ticaret şekilleri, toplumun büyük bölümünün alışkanlıkları içerisine girmeyi başardı. Kısacası e-ticaret, 2020 yılında ekonomi pastasından devasa bir dilim aldı ve önümüzdeki dönemde de bu pay, giderek artacak gibi gözüküyor.

 

Ticaret Bakanlığı’nın 2020 için açıkladığı verilerde, e-ticaret hacminin 2020 itibarıyla 2019'a göre yüzde 66 arttığı ve 136 milyar TL'den 226 milyar 220 milyon TL'ye yükseldiği kaydedildi. Bu artış dünya genelinde ise yüzde 18 civarında gerçekleşti. Elektronik Ticaret İşletmecileri Derneği’nin (ETİD) verilerine göre ise 2020 yılında online alışveriş harcamaları geçen yıla göre yüzde 85 arttı.

 

Rekor büyüme yaşanan e-ticaret sektörünün 2021 hedefi ise yüzde 400 milyar TL. Ülkemizde e-ticaret ile uğraşan işletme sayısı 2020'de 256 bin 861'e ulaştı; bu sayı 2019'da 68 bin civarındaydı. 2021 yılında ise büyüme artarak devam ediyor. İlk 6 ay verilerine bakıldığında internetten yapılan satışlar, 2019’un aynı dönemine göre yüzde 109 arttı. Geleneksel yöntemlerle yapılan ticaretin yavaş yavaş tarihe karışması söz konusuyken bununla ilgili çekinceleri olanlar elbette var ama e-ticaretin gösterdiği artış, aynı zamanda istihdam ihtiyacı oluşturuyor. Bu alanda e-ticaret uzmanı, e-ticaret yöneticisi, pazarlama uzmanı, grafiker, SEO uzmanı, lojistik uzmanı, sosyal medya temsilcisi, çağrı merkezi personeli, depo personeli, yazılımcı, proje yöneticisi ve analist gibi birçok kategoride istihdam açığı var.

 

E-ticaret arz ve talep anlamında orantılı olarak büyümeye devam ederken, belli ki ancak dijitalleşme adımlarını hızla atarak bu dönüşüme ayak uyduracak işletmeler piyasada kalabilecek. Bu dönüşüme ayak uydururken de oyunu kuralına göre oynamak gerekiyor. Geleneksel yöntemler artık geçerliliğini yitirirken işletmeler farklı düşünmeye açık olmalı, yeni teknikleri içselleştirmeli ki dönüşümün bir parçası olabilsinler. Eğitimlere katılmak, e-ticaretin tüketici alışkanlıklarına göre nasıl şekillenmesi gerektiğini saptamak ve pazarlama teknikleri hakkında bilgi edinerek online ortamdaki çarşılarda dükkan sahibi olma noktasında çok önemli. Bakalım e-ticaret rüzgârı, giderek dijitalleşen dünyada alışılagelmiş ticaret şekilleri tamamen alıp götürecek mi? Yıl bitmeden elde edeceğimiz veriler, bu gidişatta belirleyici olacaktır. Ekonomi pastasının e-ticaret dilimi çok tatlıymış gibi görünse de bazılarına çok acı gelecek!

 

 

 

 

 

 

 

.............................

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları