USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Eylül 2023 Pazartesi 12:16

Ehliyet Fiyatları 20 bin TL'yi Bulacak

Ehliyet Fiyatları 20 bin TL'yi Bulacak

 

Yakıt, asgari ücret, araç fiyatları, kira, yedek parça gibi birçok kalemde fiyatların yükselmesi ehliyet fiyatlarının direkt olarak artmasına sebep oluyor. İzmir Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği Başkanı Tolga Abacı, 2024 yılı için fiyatların tüm harcamalar dahil 20 bin TL'yi bulacağını belirtti.

 

 

 

 

Masraflarımız Çok Arttı

Konuyla ilgili bilgi veren İZSED (İzmir Sürücü Kursları ve Eğitimcileri Derneği) Başkanı Tolga Abacı "Kursiyerler sınav güzergahında 14 direksiyon dersi almak zorunda. Ayrıca her bir dersin 50 dakika olması gerekiyor. Kursiyerlerin kullandıkları araçlar yoruluyor ve normalden 3 kata yakın fazla yakıt yakıyor. Yedek parça maliyetlerimiz arttı ve araçlarımızda 1 yılda en az 3 defa debriyaj seti değişiyor. Bu sadece basit bir örnek. Diğerlerini saydığımızda karşımızda ciddi bir maliyet duruyor. Buna kızamayız, eğitim süreci içerisinde bu çok normal ama maliyette inanılmaz artış oluyor" dedi.

2024 Yılında Direksiyon Sınavları Daha Ciddileşecek

Başkan Abacı, "Direksiyon sınavları ciddileşti ama önümüzdeki 2024 yılında daha da ciddileşecek. Sınavlarının ciddileşmesi demek ders sayısının da artması demektir. Bu da ekstra maliyetli olacaktır" diyerek gelecek yönetmelik değişikliklerinin bilgisini verdi.

Fiyat Değil Eğitim Kalitesi Önemli

Direksiyon eğitimine değinen İZSED Başkanı Tolga Abacı "Direksiyon sınavlarında yaklaşık %50-55 oranında bir başarı söz konusu. Sınavların ciddileşmesiyle birlikte başarı oranı düşecek. Direksiyon sınavında kalmak istemeyen kursiyer derslerini tam ve kaliteli alarak derse girmeli, kaldığı halde maliyetler çok yukarı çıkıyor. Ancak birçok kişi ucuz fiyatlı yer arıyor. Fiyatı ucuz olan yer değil eğitimin kalitesi araştırılmalı. Eğitimler birebir yapılır ve araçta üçüncü kişi bulunamaz. 1 ders 50 dakikadır ve 14 direksiyon dersi kursiyerin yasal hakkıdır" diyerek kursiyerleri uyardı.

Ehliyet Harçları Geçen Yıl %123 Artmıştı

Vergilerden de söz eden Başkan Abacı, "Geçen yıl harçlar %123 zam görmüştü. 2024 yılı için de ciddi bir artış bekliyoruz. Bu artış ehliyet almak isteyen kursiyere bir maliyet oluşturacaktır" dedi.