USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Eylül 2023 Cuma 11:17

17. Moda Tasarım Yarışmasında Finale Doğru

17. Moda Tasarım Yarışmasında Finale Doğru

Türkiye’de ihracatçı birlikleri arasında katma değeri en yüksek ihracat gerçekleştiren ve sürdürülebilir dönüşüme liderlik eden Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin Ticaret Bakanlığı’nın desteğiyle bu sene 17’incisini düzenlediği EİB Moda Tasarım Yarışması’nda finalistler 4 Eylül’de İzmir Arena’da açıklanıyor.

 

 

Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği Başkanı Burak Sertbaş, “Tasarım yarışmalarının katma değerli ihracata giden yolda, yetenekli tasarımcıların keşfedilmesinde önemli bir rolü var. Biz Türk moda endüstrisi olarak tasarım ve katma değeri bir araya getiriyoruz. Türkiye’nin hazır giyim sektörü ihracat birim fiyatı 15,8 dolarken, EHKİB olarak ihracat birim fiyatımız 21,3 dolar. Hazır giyim sektörünün kilogram başına ihracat değeri Türkiye ortalamasının oldukça üzerinde, bunda etkili olan faktör, sektörün tasarım gücü.” dedi.

 

EHKİB Sosyal Organizasyonlar ve Yarışma Komitesi Başkanı Tuğba Hazar, “EHKİB olarak bütün projelerimizde olduğu gibi tasarım yarışmalarımızda da vizyonumuzun ana eksenini sürdürülebilirlik oluşturuyor. Bu yıl 17’incisini düzenlediğimiz Moda Tasarım Yarışmamızda, sürdürülebilir moda kavramının önemini SEED konseptimiz ile öne çıkarıyoruz. Bu sene toplam nakdi ödülümüzü de yükselttik. Yarışmaya yine rekor bir katılım vardı, 250 dosya ile başvuru yapıldı.” diye konuştu.

 

EİB Moda Tasarım Yarışması hakkında

 

Bugüne kadar sektöre Emre Erdemoğlu, Merve Uçar, Mahmut Ağaç, Özlem Erkan, Orkun Sevim, Harun Çifçi gibi başarılı tasarımcıları kazandıran Moda Tasarım Yarışmamız geçmiş senelerde Uyanış, Karnaval, Göç, Manipulasyon, Giz, Varoluş, Re-FORM, Newstalgia, The Message Tech-tility ve Contact-less temaları ile organize edildi. EİB 17’inci Moda Tasarım Yarışmasının bu seneki teması ise SEED - Tohum.

 

Yurtdışı eğitim bursu ve dünyanın en ünlü fuarlarını ziyaret etme şansı

 

Yarışma kapsamında ilk üç dereceyi alan finalistler nakdi ödüllerin yanı sıra Ticaret Bakanlığı’nın onayı halinde yurt dışında eğitim fırsatına da sahip oluyor. İlk 10 finalistin koleksiyonları Türkiye İhracatçılar Meclisi organizasyonu ve Ticaret Bakanlığı koordinasyonunda her yıl düzenlenmesi beklenen Türkiye Tasarım Haftası etkinliğinde sergilenecek ve ilk 10 finalist, bu ödüllerin yanında EHKİB Yönetim Kurulu kararı çerçevesinde yine EHKİB tarafından milli katılım organize edilen moda sektörünün önde gelen moda fuarlarını ziyaret hakkı elde edecek. (Bu kapsamda ziyaret edilen fuarlar: Fransa/Paris’te senede 2 kez düzenlenen Premiere Vision Paris fuarı ile Almanya-Münih’te senede 2 kez düzenlenen Munich Fabric Start fuarı)

 

EİB 15.Moda Tasarım yarışmasının finalistlerinden Ayşe Kaya Fransa-Paris’te bulunan Instıtut Français de la Mode moda okulunda, 16.yarışmanın finalisti Eda Polat ise İtalya-Milano’da bulunan NABA moda okulunda eğitimlerine devam ediyor.

 

Ocak-Temmuz döneminde hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 11,5 milyar dolara ulaştı

 

Türkiye’nin hazır giyim ve konfeksiyon ihracatı 2023 yılı Ocak-Temmuz döneminde 11,5 milyar dolar, Ege Hazır giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ihracatı ise 813 milyon dolar olarak gerçekleşti. EHKİB’nin ihracatındaki ilk üç ülke arasında 196 milyon dolarla Almanya, 166 milyon dolarla İspanya, yüzde 3 artışla 76 milyon dolarla ise Hollanda yer alıyor.