USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Kasım 2021 Cuma 18:40

EKONOMİ PENCERESİ

EKONOMİ PENCERESİ

Serbest piyasada, yine sürpriz kararlarla, dalgalanma boyutlarının ciddi anlamda yükseldiği önemli bir dönemden geçiyoruz. Bu ay Merkez Bankası’nın faizi 200 puan düşürmesi, dövizi yeni rekorlara taşıyarak piyasa beklentilerini yine tersyüz etti.

Önceki yazımda, doların 8.80 TL’yi aştığında teknik olarak 9.40-9.50 seviyelerinin görüleceğini belirtmiştim. Bu sürecin bu kadar kısa sürede olacağı, beklentim dâhilinde değildi. Hatta 9.85 seviyesinin bu kadar kısa sürede görüleceğini tahmin etmek çok zordu. Neden oldu? Beklentilerin çok üzerinde faiz düşürülmesi ve ‘büyükelçi krizi’ sonrasında şok yükselişlere ve yeni rekorlara tanık olduk.

Enflasyonun altında bir faiz politikası, net rezervlerin ekside olmasıyla birlikte döviz korumasız bir bölgede serbest dalgalanmaya bırakılmıştır. Serbest piyasanın genel kurallarından biri; piyasalar çıkacaksa da, düşecekse de bahanesini yaratıyor oluşudur.

Ülkemizde son uygulanan para politikaları; ihracatı ve üretimi önceleyen, dövizi serbest bırakan, fiyat istikrarından uzaklaşan bir yaklaşımı ifade etmektedir. Çok umutlu olmasam da, umarım bu güzide topraklarda yaşayan herkes için iyi sonuçlara vesile olur. Daha büyük bir bedel ödeyerek karardan geriye dönmek zorunda kalmayız diye temenni ediyorum.

Anlaşıldığı kadarıyla ihracat artışıyla, dış ticaret açığının azaltılması ve dolayısıyla orta-uzun vadede olumlu bir neticenin meydana gelmesi düşünülmektedir. Bu süreçte şirketlerin döviz açığı dolayısıyla uğrayacağı zarar, ödemeler dengesinde yaşanacak sıkıntı, ithal girdiler dolayısıyla maliyetlerin yükselmesi ile zamlar ve enflasyonun yükselişinin nasıl yönetileceği soruları yanıtsız olarak ortada durmaktadır.
Dolar 9. 50 üzerinde kaldıkça ve dolara fren yaptıracak yeni bir gelişme olmadıkça, ilk etapta yeni hedef, 9.95-10.00 seviyeleridir. Gram altında ise önceki 540 TL zirvesinin geçilmesiyle, 590 seviyelerine doğru -teknik olarak- kademeli çıkışların önü açılmıştır.

Borsamız, dünya borsaları içinde dolar bazında çok ucuz kaldığından; yerli ve uluslararası yatırımcıların -fırsat buldukça - borsamıza ilgi göstermeye devam edeceği düşüncesindeyim.

FED’in tahvil kısıtlama takvimini başlatması, faiz tartışmalarını gündeme getirecektir ve devamında fiyatlamaları görmeye başlayacağız. Bu sürece hazırlıksız yakalanmış gelişmekte olan ülkeler, daha fazla olumsuz etkilenmeye aday ülkeler olacaktır. Dikkate almakta fayda olduğu düşüncesindeyim.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları