USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Mart 2023 Çarşamba 14:25

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

2022’nin, dünyada da ülkemizde de enflasyonun damgasını vurduğu bir yıl olduğunu söyleyebiliriz. Bunda hem tedarik sıkıntılarının etkisi, hem de para politikalarının ve pandemiden kaynaklı bol para sürecinin çok önemli bir payı olduğu kuşkusuz. Ülkemiz, bu süreçte faiz düşürme politikasıyla dünyadan önemli oranda ayrışarak yüksek enflasyon sürecini yaşamaktadır.

2023 yılı başta Amerika olmak üzere tüm ülkelerde enflasyonun kalıcılaşma endişesiyle, faizler artırılarak ve yüksekte tutularak bu süreci terse çevirmek ve dengelemek için yönlendirme dahil her konuda ciddi çaba gösterilmektedir. “Faiz artışının sonuna gelindi” yaklaşım ve iyimserliği, son verilerle bozulunca tekrar şahin söylemler ön plana çıktı. Bu gelişme altın onsunda düzeltme sürecini başlatarak 1.950 seviyelerinden 1.808 seviyelerine düşmesine neden oldu; aynı zamanda dolar endeksi de 105’e yükseldi. Bu sürecin ilk yarıya kadar sürmesi ve daha sonra enflasyonun düşüşe geçtiğinden emin olunmasından sonra tekrar faiz düşüşlerinin gündeme geleceğini göz önünde tutmakta fayda var. Bu süreçte, faiz yükselişlerinden olumsuz etkilenerek düşen yatırım araçları bu kez doğal olarak yukarıya doğru hareket edecektir.      

Ülkemize bakacak olursak… 2023 yılını iki dönem olarak ele almak gerekiyor: Biri seçimden önceki dönem, diğeri de seçimden sonraki dönem. Şu anki seçim öncesi dönemi, mevcut politikayı sürdürmek için sürekli sıkılaşan kurallarla durumu idare eden bir süreç olarak değerlendirilebiliriz. Seçime kadar dövizin baskı altında kalacağı, borsada -seçici olarak- fırsat aramanın önemli olacağı bir dönem olacaktır. Seçim üzeri muslukların gevşetilerek para genişlemesi yapılması enflasyonu yukarı çekecektir. Ülkemizi ve dünyayı derinden üzen, on bir ilimizi etkileyen deprem felaketi; hem büyük bir insan kaybına neden olmuş, hem enflasyona hem de ülke ekonomisine büyük yük getirmiştir.

Döviz fiyatlarındaki baskılanma dolayısıyla ihracat yapmanın zorlukları yüksek sesle vurgulamaya başlanmıştır. Altın ve dövizin ucuz kaldığını, bu mevcut politikaların çok sürdürülebilir olmayacağını hesaba katarsak, faizde ve dövizde yükselişleri görmek büyük olasılık olarak hesaba katılmalıdır. 

 

06.03.2023

Yazarın Diğer Yazıları