USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
10 Aralık 2021 Cuma 21:38

Ekonomi penceresi

Ekonomi penceresi

Merkez Bankası, ‘yine’ faiz indirimi yaparak büyük dalgalanmalara neden oldu. Yeni rekorlar, tahmin edilmesi güç fiyatlamaları gördük.

Dolar 14.000 TL seviyelerine yaklaşınca, Merkez Bankası’ndan ve siyasi iradeden ‘rahatsızlık’ yönünde açıklamalar dillendirilerek üst düzey görüşmeler gerçekleşti. Akabinde Birleşik Arap Emirlikleri'nden 10 milyarlık yatırım anlaşmasının duyurulmasıyla kurda geri çekilmeler görüldü.

Yeniden faizin düşürülmesi konusundaki kararlı vurgulamaların yapılması, doların ateşini tekrar yükseltti ve dolar 14.000 seviyelerine yaklaştı. Bu kez Merkez Bankası -uzun aradan sonra- doğrudan döviz satarak müdahalede bulundu. Bu müdahale sonrası dolar 12.500 seviyelerine indi. Ancak ‘faiz indirimi’ açıklaması yapılınca tekrar alımlarla karşılanarak, yeniden yükseldi. Aynı seviyelere çıkınca öncekinden daha az miktarla, üçüncü bir müdahale daha geldi.

Doların 14.000 seviyesindeki müdahaleler, Merkez Bankası’nın rahatsızlık seviyesi olarak algılanmasına neden oldu. Bu seviyenin ne kadar korunacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

Siyasi irade ve bakanlar düzeyinde büyüme ve ihracat öncelikli bir politika yüksek sesle dillendirilerek yeni bir dönem ve yeni bir politika hayata geçirildiği, kararlılıkla vurgulanmaya başlandı. Bu politika sonucu dış ticaret açığının azalacağı ve döviz girdisi yoluyla bir dengelenme sağlanacağı düşünülmektedir. Bu süreç ne kadar sürecek? İçinde bulunduğumuz zorlu kısa dönem nasıl idare edilecek?

Enflasyonun yükselişi karşısında nasıl bir çözüm bulunacak? Piyasalar, bu soruların cevaplarını merakla beklemektedir.

Bundan sonrası için irdeleme yapacak olursak… Döviz alımları güçlenir ve Merkez Bankası’nın ısrarı etkili olmazsa 14.000 seviyesinin üzerinde bir dolar kuru, ilk etapta 15.000 fiyat seviyesini hedef yapacaktır. Her zirve aşıldığında, önü boş olduğu için fiyatın nerelerde dirençle karşılaşacağı belirsizdir. Her binli fiyat seviyesinde yalnızca psikolojik dirençten söz edebiliriz.

Bu süreçte düşük faiz politikasında kararlılık devam ederse, fiyatlara engel olacak -şimdilik- bir gelişme gözükmüyor. Bir seçenek olarak döviz tevdiat hesaplarının, fiyatların yeterince yükseldiğine ikna olup satışların gelmesi kalıyor. Ancak böyle bir belirti de şimdilik gözükmemektedir. Umarım bu konuda daha büyük sıkıntılara neden olmadan ciddi bir çözüm üretilme şansı olur.

Dış dünyadaki gelişmeler maalesef bizi olumsuz etkileyecek şekilde cereyan etmektedir. ABD Merkez Bankası Başkanı, enflasyonun geçici olmadığını vurgulayan şahin çıkışıyla yeni bir fiyatlamaya neden olmuştur. Altının onsunda ve değerli metallerde bu açıklamaya birlikte değer kayıpları meydana geldi. ABD’den başlayan sıkılaşma adımları, bizim gibi ülkeleri doğal olarak olumsuz etkilemeye devam edecektir.

Dünya borsalarından negatif ayrışmış bulunan Türkiye Borsası, dolar bazında düşük kalmış olmasının etkisiyle son dönemde ilgi odağı olmaya devam etmektedir.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları