USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
16 Ağustos 2022 Salı 12:31

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

            ABD Merkez Bankası Fed’in faiz kararı, yine piyasaları dalgalandırdı. Fed'in faizi 0,75 puan artırıp önümüzdeki süreç için ‘güvercin’ yaklaşım sergilenmesi, bu kez piyasalarda pozitif algılandı. Borsalarda, emtialarda ve tüm riskli varlıklarda düzeltme için bir fırsat olarak görülüp adeta yükseliş rallisine dönüştü.

            ABD ekonomisinde resesyon ihtimaline ve resesyon sorularına karşı verilen cevaplarda sıkılaştırma için çok agresif davranılmayacağı algısı öne çıktı, yine her zamanki gibi verilere göre gerekli adımların atılacağı vurgulandı.

            Her zaman olduğu gibi tüm dünya, ABD verilerine ve Fed’in adımlarına göre kendini biçimlendirmeye devam ediyor.

            Bizdeki yansımalara bakacak olursak… Dolar/TL 18.000 seviyelerine yükseldi, bu seviyede satış yönünde baskı oluşmaya başladı. 18.000 üstü her dönemde satışla karşılaşıyoruz. Şayet bu seviyelerin üzerinde kalıcılık olursa yeni rekorlarla karşı karşıya kalırız.

            Son günlerde Merkez Bankası'nın verilerinde kaynağı belirsiz küçük miktarda para girişi gözüküyor. Bu giriş, -devam etmesi durumunda- bir rahatlamaya neden olabilir. Girişlerin yeterli düzeyde olmaması durumundaysa, son çeyrekte dövizde tekrar yukarı doğru baskıları görme durumunda kalabiliriz.

            Altının onsu, 1.680 desteğinden Fed’in açıklamaları üzerine 1.800 seviyelerine doğru hızlı bir toparlama yaptı, doğal olarak TL bazında da hızlı çıkışları beraberinde getirerek 1.040 seviyelerine doğru yükselişler oldu. Altın onsunda 1.800, önemli dirençlerden biri. Üstünde kalması durumunda yeni yükselişleri görebiliriz. Eğer kalamazsa, tekrar aşağı yönlü denemeleri göreceğiz. Her konuda olduğu gibi bu konuda da ABD verileri ve Fed’in adımları belirleyici olacaktır.

           Bizim borsamız, enflasyondan korunma kaynaklı alımlarla dirençli kalarak, diğer borsalardan pozitif ayrışmasını sürdürüyor. Dünya borsalarındaki Fed kaynaklı yukarı doğru düzeltme hareketi, bizim borsamızda da sinyal etkisi yaratmış ve ciddi bir yükseliş sağlamıştır. Hem dünyaya bağlı olarak, hem de bilanço döneminin sona ermesiyle birlikte kar satışlarını görme olasılığı artmaktadır.  

 

Gürsel Durmuş

16.08.2022

Yazarın Diğer Yazıları