USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
20 Eylül 2022 Salı 17:56

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

Yine önemli bir son çeyreğe giriyoruz. Dünyada enflasyon baskısı artmaya devam ediyor. ABD’de son enflasyon verisinin, beklenenin çok üstünde gelmesi piyasalarda adeta deprem etkisi yarattı.

Borsalarda ABD’den başlayıp tüm dünyayı etkisi altına alan ciddi düşüşler yaşandı. Emtialar çok ciddi düştü, altının onsu 1.680 desteğini kırarak 1.658 ilk desteğine geldi. Bir sonraki destek 1.615… Daha sonrasında işin uzmanları, 1.550 teknik seviyesine doğru gidişi düşünmeye başladı. Şayet fiyat, 1.700 seviyesinin üstüne çıkarsa geri gelişi bir süre erteler.

Onsun düşüşüne paralel olarak TL bazında 1.000 seviyesi kırılarak 975 TL destek noktasına gelindi. Doların ve onsun seviyesi, altın/TL seviyesini belirleyecek.

Merak edilenlere kısa cevap olarak: Kripto paraların da dünyadaki para sıkışıklığından olumlu etkilenmeyeceğini düşünenlerdenim.

Avrupa Merkez Bankası’nın, ABD Merkez Bankası’nı takip ederek 0.75 puan faiz artışına gitmesi, Euro’nun düşüşünü sınırlasa da Avrupa’nın enerji fiyatlarındaki aşırı yükseliş ve bu kış karşılaşacağı enerji krizi endişesi yukarı çıkışları sınırlayarak hala alt destek olarak gözüken 0.90 Euro/Dolar paritesine gelinmesi ihtimalini gündemden çıkarmış gözükmüyor.

Bizim Merkez Bankamızın; dünyadaki çıkışlara rağmen, faizi 100 puan düşürmesi piyasada adeta şaşkınlık yarattı. Dolarda ilk etapta bir yukarı hareketlilik yaşansa da döviz satılarak yukarı çıkışın engellendiğini gözlüyoruz. 

Dolarda 18.50, önemli teknik bir seviye oldu. Geçilirse, ilk etapta 20.00 seviyelerine doğru çıkışların önü açılır.

Dış ticaret açığının kapanacağı düşünülürken açığın artması, bir yerden sonra çıkışa izin verilmesi durumunda kalınabilir. Dışardan ciddi bir para girişi olmadığını görüyoruz. Şayet böyle giderse ekonomistler, içeride durumu idare etmenin zorlaşabileceğini düşünüyor.

Seçim sürecinin yaklaşmasının para sıkılaştırmasını zora sokacağı ve nasıl sürprizler ve kararlarla karşılaşacağımız, tahmin yapmayı bu dönemde zorlaştırıyor. Umarız ülkemiz için güzel gelişmeler olur.  

 

19 Eylül 2022

Gürsel Durmuş

Yazarın Diğer Yazıları