USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
07 Şubat 2022 Pazartesi 10:02

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

2021 yılı son döneminde Merkez Bankası’nın faizi düşürmesinden kaynaklı Türk Lirası yerine yatırımcılar, kendilerini koruma içgüdüsüyle enflasyondan korunmak için ‘döviz’ ve ‘altına’ ciddi bir talep gösterdi. Merkez Bankası’nın dövize doğrudan müdahaleleri yetersiz kalınca bu talepler, panik haline dönüştü.

Dolarda fiyatlar, 14.00 seviyesinin üzerinde kademeli bir şekilde hızlanarak ve büyük dalga boyları şeklinde artarak 18.00 seviyesine tırmandı. Ekonomi yönetimi ve siyasi irade, çareyi Türk Lirası mevduatlarına döviz korumalı bir sistem getirme ve Merkez Bankası’nın desteğiyle döviz yükselişinin önüne geçme yoluna gitti. Bu kararla birlikte ‘dolarda’ hızlı bir geri çekilme yaşanarak 10.00 seviyesine doğru iniş gördük. Bu seviyelerden tekrar alımla karşılanarak 13.00 ve 14.00 arasında bir dengeleme çalışmasını görmekteyiz.

Mevduata döviz endeksli uygulamanın ilgi görmesi için sürekli ek kararlarla desteklenmeye çalışılıyor. Yılın ilk çeyreğindeki gelişmeler, bu sürecin nereye evrileceğini gösterecek ve daha sağlıklı yorum yapmamıza imkânı verecektir. Merkez Bankası, Ocak 2022’de faizleri sabit tutarak gelişmeleri izleme yolunu seçmiştir. Maalesef Merkez Bankası’nın politika faizi dışındaki faizler, yüksek kalmaya devam ediyor ve enflasyon, rahatsız edici şekilde yükselişini sürdürüyor. Döviz tevdiat hesaplarında beklenen bozulmanın şimdilik gözükmemesi de ciddi belirsizlik yaratmaktadır.

Yatırımcı, -doğal olarak- enflasyondan korunma ve enflasyon üzerinde getiri arayışı içinde olmaya devam edecektir. Bu enflasyon ortamında risk seven yatırımcılarda ‘Borsa’ ilgisini görmekteyiz. Borsa, 2.000’in üzerinde kaldıkça bu ilgi artarak devam edecektir. Diğer taraftan da yabancı ilgisi olmazsa, yükselişler doğal olarak sınırlı kalacaktır.

Dolarda destek olarak 12.80 önemli bir seviye. Bu seviye kırılırsa, satışlar artabilir ve 11.00 seviyesine geri çekilme görülebilir. Yükseliş durumunda 14.00 seviyesi önemli bir direnç oluşturmaktadır. Aşıldığında 15.00 ve 15.80, hedef haline gelebilir. Altının onsunda 1.835, önemli bir direnç. Burası aşıldığında yukarı yönlü hareketler hızlanabilir. Destek olarak da 1.760 seviyesi çok önemli. Kırılınca, düşüşler ivme kazanacaktır. Paritede Avrupa Merkez Bankası’ndan sıkılaştırma adımları geldikçe Euro-Dolar paritesinde yukarı yönlü hareketler görülecek, güvercin yaklaşımlar görüldükçe de Euro-Dolar karşısında güç kaybedecektir. Teknik olarak şimdilik yukarda 15.50 direnç, aşağıda 11.00 seviyeleri destek olarak gözükmektedir.

Dünyadaki gelişmelere baktığımızda, ABD Merkez Bankası’nın öncülüğünde para sıkılaştırması ve enflasyonla mücadele ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu sürecin bizim gibi ülkelere olumsuz etkisi olacaktır. Ülkemizde düşük faiz politikasından vazgeçilmez, döviz tevdiat hesaplarında kayda değer bozulma olmaz ve dışarıdan yabancı yatırımcıdan girişler görmezsek döviz ihtiyacı artabilir. Tekrar döviz talebi ve dövizde yükselişler görmemiz mümkün olacaktır.

Bu durumda yeni bir kısır döngü sarmalına girme olasılığını umarız görmeyiz. Ama böyle bir olasılık, şimdilik masadan kalkmış değil.

Gürsel Durmuş

(05.02.2022)

Yazarın Diğer Yazıları