USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Temmuz 2021 Pazartesi 13:45

EKONOMİ PENCERESİ

EKONOMİ PENCERESİ

Bir önceki piyasa değerlendirmesinde doların 8.57 TL üzerinde kalması halinde sırasıyla 8.80, 9.00, 9.20 TL’ye doğru kademeli hareketinin söz konusu olabileceğinden bahsetmiştik.

8.80 TL, şimdilik kısa vadede tepe noktası olarak işlev üstleniyor. Üzerine çıkarsa, kademeli yeni zirveler görmemiz olası görünüyor.

Bu ay içinde Amerikan Merkez Bankası’nın (FED) ‘Beklenenden önce gelen tahvil alımını kısmayı tartıştık’ şeklindeki sözlü yönlendirmesi, başta ONS altın olmak üzere piyasalarda ciddi fiyat hareketlerine neden oldu.

Bu değişimi piyasalar için yeni bir dönemin, dünyada parasal sıkılaşmanın işareti olarak algılamakta fayda var. Bu değişim, uzun bir süreç olacaktır. Bu politika değişimi çıkışlarını, altından Dolara dönme fırsatı olarak değerlendirmek yararlı olabilir. Altında ONS bazında düşüşler görülse de Türk Lirası’nın Dolar karşısındaki değer kaybı, altında da yükselişe neden olacaktır.

ABD’nin başı çekerek parasal sıklaşmaya gitmesi, bizim gibi ülkelerde Dolar karşısında değer kaybı olasılığını artıracaktır. Faizde yükseliş trendine ayak uyduran ülkeler daha az etkilenecek, uydurmayan ülkeler ise daha olumsuz etkilenecektir.

Bol paranın yükselttiği enstrümanların, para hacminin daralmasıyla birlikte düzeltme sürecine girme olasılığı yüksektir. Kripto paralar, değerli metaller, fazla şişen borsaları buna örnek olarak gösterebiliriz. Bu yeni sürece bağlı dalgalanmalara hazırlıklı olmakta fayda var.

Son zamanlarda iç piyasada Türk Lirası’nın cazibesini artırmak için gerek Merkez Bankası zorunlu karşılık hamlesi, gerekse maliye politikaları alanındaki çabalar göze çarpmaktadır. Yatırımcı nezdinde ne kadar karşılık bulacağını önümüzdeki süreçte görmüş olacağız.

Faiz seçeneği kullanılmadan başarılı olunmasının zor olacağına inanıyorum. Şayet başarılı olursa dolarda düzeltme hareketini görmemiz mümkündür.

Yazarın Diğer Yazıları