USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
27 Ekim 2022 Perşembe 09:11

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

Bu aya, yine damgasını vuran dünyada ABD Merkez Bankası'nın başı çektiği faiz artışları ve bizim Merkez Bankamız tarafından da faizin düşürülmesiydi... Piyasa oyuncularının; bu faiz düşüşlerinin, yabancının azlığı ve seviye kontrolleri dolayısıyla beklentileri çok değiştirmeyeceğini bilmelerinden dolayı aşırı reaksiyon göstermediğini izliyoruz.

Döviz satılarak –şimdilik- ve sürekli çıkışı baskılayıcı uygulamalar devreye sokularak, kontrolsüz çıkışların önüne geçilmek istenmektedir. Bu çabalar ne zamana kadar sürecek, dışardan bir para akışı sağlanmadan içerdeki kaynaklar süreci sürdürmede yeterler olacak mı yaşayıp göreceğiz.

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın seyri; enerji fiyatlarının ne seviyede olacağı, en büyük ihracat ayağımız Avrupa’nın enerji belirsizliğiyle kışı nasıl geçireceği ve bize yansımalarının nasıl olacağı gibi birçok belirsizlik söz konusu. Olumsuz gelişmeler öne çıkarsa bu süreçten biz de olumsuz etkileme durumuyla karşı karşıya kalacağız.

ABD’nin bu süreçte ekonomik olarak avantaj elde eden ülkelere karşı yeni senaryolar geliştirerek dünyayı daha kaotik ve kaygılı bir süreçte tutmayı özellikle istediğini, uyguladığı politikalarda görmekteyiz. Çin’in ekonomik yükselişini durdurmak adına ABD’nin, yeni engellemeler ve çeşitli sorunlar gündeme getirdiğini izliyoruz. Rusya'nın savaş ve ambargolar neticesiyle uzun bir dönem baskı altında kalacağı bekleniyor. Avrupa'nın enerjideki bağımlılığı dolayısıyla ekonomik olarak bu süreçten büyük bir darbe aldığı, bu vesileyle Euro/Dolar paritesinin tarihin en düşük seviyesine doğru yol aldığını izliyoruz.

Bir zamanlar ABD öncülüğünde piyasanın serbest işleyişine bırakılması savunulurken şimdi ise tam tersi, yine ABD öncülüğünde korumacı bir sürece doğru yolculuk yapılmaya çalışılmaktadır.

Dolar/TL'nin, yeni zirveler yaparak kontrol edilme durumuna göre yolculuğuna devam edeceği düşüncesindeyiz. Bu enflasyon döneminde korunmak amaçlı seçici olmak kaydıyla Borsanın beklenti oluşturduğunu ve ilgi odağı olmaya devam edeceğini düşünüyorum.

Ons altında öncen de belirttiğim gibi 1.615 seviyesini önemli destek olarak izliyoruz. Aşağı kırılırsa 1.550 seviyesi, yeni bir destek olacaktır. Destek çalışırsa temkinli çıkışlar görebiliriz.

Hem değerli metaller, hem kripto paralar ve sıkı paradan olumsuz etkilenen enstrümanların yukarı çıkışı, FED faiz artış hızının kesmesiyle birlikte kalıcı çıkışın başlayacağı düşüncesindeyim.

Hem altın onsundaki gelişme, hem de dolar/TL’deki gelişmeler altın/TL fiyat seviyesini belirleyecektir. Dolar/Euro paritesi, Avrupa Merkez Bankası'nın faiz artırımlarına ve enerji fiyatlarına duyarlı olarak devam edecek. Teknik olarak 1.0 seviyesinin altında kaldıkça 0.90 seviyesi gündemde olacaktır. Şayet 1.0 seviyesinin üzerinde kalmayı başarırsa, temkinli çıkışları görebiliriz.

Hem dünya, hem ülkemiz açısında iyi gelişmelerin olması dileğiyle.

 

24.10.2022

Gürsel Durmuş 

Yazarın Diğer Yazıları