USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
08 Ekim 2021 Cuma 17:00

EKONOMİ PENCERESİ

EKONOMİ PENCERESİ

Önceki yorumlarda Dolar için 8,80 TL’nin önemli bir direnç olduğunu, bu direnç kırıldığı takdirde teknik olarak kademeli bir şekilde 9,40 seviyelerine gitme olasılığının varlığından bahsetmiştik. Hatta Merkez Bankası’nın sürpriz yapıp faizi erken düşürmesi halinde piyasaların, bu kararı döviz alım yönünde değerlendireceğini ve bunun da fiyatların yükselmesine neden olacağını vurgulamıştık.


Maalesef Merkez Bankası’ndan piyasayı şaşırtan bir faiz düşürüme kararı geldi ve Dolar, 8.80 direncini aşarak yeni zirveleri test etmeye başladı.


Dünya genelinde enflasyon rakamlarında yükselişler ile para politikalarında sıkılaştırma adımları konuşulurken ve bizde de enflasyondaki yükseliş ile birlikte net rezervlerimiz eksiyi gösterirken faiz düşürme sürecine girmemiz, dünyadan negatif ayrışmamıza neden olmaktadır. Bu, bir bilinçli tercih midir? Açıklanmayan politika değişimi midir? İlerleyen süreçte tartışılacağı kanaatindeyim.


İçinde bulunduğumuz denklemde, dünyada Dolar paritesinin yükselmesi, ABD 10 yıllıklarının yükselişe geçmesi, hemen hemen bütün para birimleri ve alternatif enstrümanlar karşısında gerilemeye devam etmektedir.

Yeni bir politika değişikliği olmadan bu sürecin 1 geri-2 ileri şeklinde süreceği düşüncesindeyim. Altının, doların çıkışı dolayısıyla TL bazında yükseleceğini ancak ONS fiyatında yukarı çıkışların satış fırsatı olarak değerlendirilmesi büyük olasılıktır. Borsa, TL’den kaçış dolayısıyla büyük ihtimalle olumsuz etkilenecek. Ancak Borsa’nın Dolar bazında cazip seviyelerde olması dolaylısıyla yeni çıkış fırsatları ve hikâyeleri bekliyor olacağız.


Enerji fiyatlarındaki sürpriz yükseliş ve ABD ile ilişkilerde beklenen iyileşmenin olmaması, maalesef piyasalar üzerinde olumsuz baskıya neden olmaktadır. Umarız hem dışarda, hem içerde iyi haberler gelir ve süreç olumluya döner.

 

Yazarın Diğer Yazıları