USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
19 Temmuz 2022 Salı 11:13

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

Ekonomi yönetimi, politika faizini yükseltmeyi tercih etmeyince, dövizin çıkışını engellemek için faiz dışı tüm enstrümanları kullanma yoluna gidiyor.

Bu yazıyı yazarken en sondan bir önceki uygulama, gelir getirici tahvil kararıydı. Piyasada kısa bir soluklanma yaratsa da soruna çare gözükmeyince döviz, tekrar yükselişine devam etti. Bu kez BDDK; faiz, kredi ve döviz bozdurma şeklinde yeni bir karara imza attı. Bu karar, ilk önce dövizde gerilemeyi sağladı. Daha sonra kararlar netlik kazandıkça ve kapsamı daraldıkça dövizde beklenen etki yine görülmedi ve tekrar dövizin yukarı çıkışı devam etti.

Dolar/TL’nin 17,500 üzerine çıkmasının ardından yeni bir hamle gelecek mi, yoksa biraz doğal akışına mı bırakılacak ilerleyen günlerde göreceğiz. Şayet 18.500 üzeri hareketler görülecek olursa, yeni zirve arayışlarına neden olacaktır.

Altının onsunda da önceden belirtmiş olduğum gibi 1.785 seviyesi kırılınca 1.730 seviyelerine doğru düşüşleri gördük. FED'in (Amerikan Merkez Bankası) faiz yükselterek para sıkılaşmaya yönelmesi, ons ve değerli metallere olumsuz olarak yansımaktadır. Bu süreç böyle şahin bir tavırla devam ettikçe dolar dışındaki tüm enstrümanlar ve gelişmekte olan ülkeler, bu süreçten olumsuz etkilenmeye devam edecektir.

Euro/Dolar paritesi 1.050’nin altında kaldıkça 1.00 seviyelerine inme ihtimalinden bahsetmiştik. 1.00 seviyelerini gördük. Şayet burada da tutunamazsa 1.00’in altında fiyatlamalara tanık olma olasılığımız yüksektir.

Borsamız, dünya borsalarındaki düşüşlerden nasibini alarak ivme kaybı yaşıyor. Bizdeki enflasyon ortamını dikkate alırsak borsamız, dünya borsalarından daha dirençli kalmaya devam ediyor. Bizim borsamız, bir kısım yatırımcı tarafından enflasyondan korunma aracı olarak görüldüğü için yer yer pozitif ayrışma içinde olacağını düşünüyorum.

Altın/TL, doların yükselişine ayak uyduracaktır. Yalnız ons düşüşleri devam ettikçe yükseliş, daha yavaş olacaktır. Onsun yükseliş kaydetmesi durumunda artış hızı, doğal olarak artacaktır.

Piyasaları rahatlatan yeni bir politika değişimi olmadıkça, piyasalarda dalgalı ve kısırdöngü içinde bir süreci görme olasılığımız yüksektir.

 

15.07.2022 

Yazarın Diğer Yazıları