USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
15 Mart 2022 Salı 00:00

Ekonomi Penceresi

Ekonomi Penceresi

Gürsel DURMUŞ

Dünya genelinde ve ülkemizde pandemiyle birlikte, ekonomide ve sosyal hayatta sıkıntılı bir dönemden geçmekteyiz. Bu süreci doğru algılayamayan ve yanlış politikalar uygulayan ülkeler, negatif olarak ayrışmaktadırlar.
Global ölçekte ve özellikle yerelde, ülkemizde pandemi dolayısıyla piyasaya sürülen bol para, tedarik sıkıntısı ile birleşince enflasyonlu bir süreç gündemin ön sıralarına oturdu. Bu sürece yanı başımızdaki savaşın hem insani, hem de ekonomik alanda olumsuz katkılarını görmekteyiz.
Her zaman olduğu gibi, büyük devletlerin ekonomik çıkarları doğrultusunda başlatılan savaşlar; çatışmaları sıcağı sıcağına yaşayan alanlardaki insanlık dramını, büyük bir hüzünle izlettiriyor bizlere… Yıllarca büyük bir emekle oluşan birikimler, tarihi eserler yok ediliyor. Bu süreçler, genel itibarıyla gelişmekte olan ülkelerin ekonomilerine büyük yükler getiriyor.
Savaşla birlikte petrolün, enerji fiyatlarının, emtiaların yükselişi; bizim gibi ithalat bağımlılığı olan ülkelerin dış açığını artırıyor ve diğer taraftan da enflasyonun tırmanmasına neden oluyor.
Savaşın bize yansıyacak bir diğer olumsuz sonucu da turizm gelirlerini önemli ölçüde düşürme olasılığıdır. Olumlu olarak değerlendireceğimiz konu ise bu savaşta tarafsız olacağımız açıklamasıdır. Bu kararda, ülke olarak arabuluculuk pozisyonunda olmamız ve her iki tarafla ilişkilerin sürdürülmesi, olumlu algı yaratmıştır. Süreç, Amerika ve Avrupa’yla ilişkilerde de diyalog şansı yaratarak olumlu bir algıya evrilmiştir.
Dolar, -teknik olarak- 14.00 TL seviyesinin üzerinde kaldıkça önce 15.00 ve üzerinde kalması halinde, 15.80 seviyesine doğru çıkışları görmemiz mümkün. Dolar-Euro paritesi de 1.10 seviyesinin altında kaldıkça önce 1.05; bu seviyede tutunamazsa 1.00 seviyelerine doğru düşüşü görmemiz olasıdır.
Altın onsu, savaş vesilesiyle önceki zirve seviyesini tekrar denedi ve bu zirveden satış geldi. Şayet tekrar yeni denemelerde 2.075 seviyesini deneyip geçerse, kademeli bir şekilde 2.300 seviyeleri gündeme gelebilir.
Gördüğüm kadarıyla bizim bu süreci, faiz artırmadan yoluna koymamız çok zor olacaktır. Şayet faiz artırma durumu oluşursa, sil baştan yeni bir ekonomik süreci konuşur olacağız.


(14.3.2022)

Yazarın Diğer Yazıları