USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
28 Mart 2022 Pazartesi 17:51

Ekonomide ‘Nevruz’ Bereketi

Ekonomide ‘Nevruz’ Bereketi

Ekonomide ‘Nevruz’ Bereketi

 

Dünyanın gündemini enerji, su ve gıda alanlarının daralmasıyla oluşan gelecek endişesi belirliyor bugünlerde… Şu sıralar adeta fragmanını izlediğimiz olumsuzlukların içinde hayat da bir yandan devam ediyor.

Nitekim, ekonomideki global olumsuzluklara rağmen barışı, dostluğu, kültürleri birleştiren gelişmelerin hem hayatımıza, hem de ekonomimize olumlu yansımaların görebiliyoruz. Uzun ve çetin geçen kış mevsiminden sonra hava sıcaklığının artmasıyla baharı müjdeleyen Nevruz Bayramı kentimizde coşkuyla kutlanıyor. 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilen Bursa'yı bu unvana layık ayrıcalıklı etkinliklerle buluşmaya başladı. Yıl boyunca çeşitli etkinliklerin yapılacağı organizasyonlarından biri de Nevruz kutlamaları. Şehrin dört bir yanındaki billboardlarda yer alan ‘Baharda Gözler Bursa'da. Nevruz'da Türk Dünyasının Kültür Başkenti Bambaşka’ sloganıyla duyurusu yapılan ve de geçen hafta Karacabey ve Mustafakemalpaşa'da kortej yürüyüşleri ve halk dansları gösterileriyle başlayan kutlamalara İznik, Yenişehir, Keles, Orhaneli, Gemlik, İnegöl ve Kestel ile devam edildi. Kuzey Makedonya, Özbekistan, Kırgızistan, Kazakistan, Sırbistan, Azerbaycan ve Bulgaristan'dan gelen halk dansları topluluklarının gösterileri beğeniyle izlendi.

Bursa'nın 2022 Türk Dünyası Kültür Başkenti seçilmesinin yansımalarına yıl içinde daha yakından tanık olacağız. Zira etkinliklerin sadece kent merkezinden ibaret olmayıp 17 ilçeye yayılması, takdire şayan bir planlamadır. Her zaman vurguluyoruz… Bursa; sadece Osmangazi, Nilüfer ve Yıldırım'dan ibaret değildir. Kent merkezindeki hareketlilik, sosyokültürel açından da ekonomik açıdan da ilçelere yayıldığı takdirde fayda sağlar.

Bu tür uluslararası nitelikli faaliyetlerin, kültürel tanıtımın yanı sıra kent ekonomisi için de çok önemli olduğunu düşünüyorum. Zira her tanıtım faaliyeti, iş dünyasının dışarıda elini güçlendirdiği gibi kente ilginin artmasını ve ticaret trafiğinin artmasını sağlayacaktır. Bu etkinliklerin, Ramazan öncesi kent esnafına bereketli kazançlar sağlamasını temenni ediyorum.

Yazarın Diğer Yazıları