USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Ocak 2021 Salı 11:57

Emekli, zammı beğendi mi?

Emekli, zammı beğendi mi?

Memur maaşı ve emekli memur aylıklarına yüzde 7,36; SSK ve BAĞ-KUR emekli aylıklarına yüzde 8,36 zam yapılacağı belli oldu.. En düşük memur maaşı 4 bin 500 liraya, en düşük memur emekli aylığı 3 bin 20 liraya yükseldi. 2000 öncesi SSK emeklisinde en düşük maaş 2.233'den 2.420 TL'ye yükselirken 2000 sonrasındakilerin maaşı ise normalde 1.447 olması gerekirken 1.500 TL'ye tamamlandı. Bağkur esnaf emeklisinin aylığı 1.627 TL'den 1.763 TL'ye, tarım emeklisinin ise 1.534'ten 1.662 TL'ye yükseltildi. Tablo, ana hatlarıyla bu şekilde.

            Peki, yeterli oldu mu? Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şubesi Kenan Pars'a sordum. Pars, yüzde 8,36'lık zamın ülke gerçekleriyle uyuşmadığını söyledi. Özellikle son 3 yıldır yapılan zamların yetersiz olduğunu belirtip “Daha önce en düşük emekli maaşı, ortalama asgari ücretin üzerindeydi ama bugün asgari ücret, en düşük emekli maaşını geçmiş durumda. Günümüzde emeklinin yüzde 70'i asgari ücretin altında maaş alıyor” dedi.

            Kendisinden örnek vererek devam eden Pars, “Aralık maaşımı karşılaştırdığımda 2015 yılında 2 bin 273 TL alıyormuşum. O gün 658 TL olan Cumhuriyet altınından 4 adet alıyordum. Bugün 4 bin 260 TL aylık... Cumhuriyet altını ise 3 bin TL. Kaç tane alanbiliyorum? Sadece 1! Çeyrek altın 5 yıl önce 158 TL iken bugün 760 TL olmuş! Doğal gaz ve elektriğe peş peşe zam geldi. Ekmeğe, iğneden ipliğe her şeye zam geldi. En temel malzemelerden ayçiçek yağına bile yüzde 100'ün üzerinde zam geldi. Sadece yağ değil. Zam gelmeyen şey yok. Sağlığımıza dikkat edelim diyoruz ama deterjan fiyatları almış başını gidiyor. Vatandaş nasıl hijyen sağlasın? Birçok ürüne yüzde 100'ün üzerinde zam gelirken emekliye reva görülen oran yüzde 8,36 olmamalıydı. Yüzde 8'lik zam daha elimizde geçmeden eksi 5 oranına düştü. Bugün emeklilerin ev eşyalarını bit pazarında sattıklarını biliyorum. Neden? Giderleri karşılamak için” diye konuştu.

 

SEYYANEN ZAM, İNTİBAK...

            Peki ne istiyorsunuz diye sorduğumda şu yanıtı verdi: “. Emekli daha önce ikinci iş yapıyordu ama pandemiyle bu, imkansız hale geldi. Erkeklerin yüzde 70'i, kadınların yüzde 40'ı bu şekilde çalışıyordu. Açlık sınırı 2.589 TL. Yani son zamla birlikte emeklilerin yüzde 60'ı açlık sınırının altında yaşamak zorunda kalmıştır. Hayat pahalılığına uygun zam oranları olmalı. Biz emekliler olarak devletten 500-600 TL seyyanen zam ve intibak bekliyoruz. Bayram ikramiyelerinin tutarlarının artırılmasını istiyoruz. Sosyal güvenlik nedeniyle kesilen katkı paylarının emekliler için kaldırılmasını talep ediyoruz.  Bugün 2000 TL emekli maaşı alan bir vatandaş, 80 TL ek ödeme alabiliyor. Bu oranın yüzde 8-9'a  çıkarılması gerekiyor. Bir diğer önemli konu da promosyon. Bankalardaki promosyonlar için biz anlaşalım, devlet yapmasın. Keza TOKİ evleri, daha cüzi fiyatla ve kâr amacı düşünülmeden emeklilere verilsin. TOKİ, kooperatif gibi ev vermesin.”

            Bursa'da yaklaşık 570 bin emekli olduğunu da kaydeden Pars, “Devletin yaptığı çalışmalar var ama biz, bir araya gelemedikten sonra bir şey elde edemeyiz. Emekliye enflasyon farkı ya da seyyanen zam niye gündeme getirilmiyor? Bizim kaderimiz bu değil. Örgütlenmemiz lazım. Gelin, derneğimizde birlik beraberliği sağlayıp kaderimizi değiştirelim” dedi.

            Kenan Pars'ın ifade ettiği gibi pandemi öncesi çalışabilirken kısıtlamalarla birlikte iş imkanı kalmayanlar başta olmak üzere rakamlar, emeklileri tatmin etmedi. Bugün neredeyse her evde en az bir emekli var. Dolayısıyla onların itirazları ve talepleri, hepimizi ilgilendiriyor. Biliyoruz ki maaşı yetersiz kalanlar, mutlaka evdeki emekli maaşına güveniyor. O nedenle konunun, tüm boyutları ile ilgililer tarafından tartışılması önemli. Pandemi ile ekonomik kaygıları artan emeklilerin seyyanen zam, intibak ve promosyon konularındaki taleplerini bu yıl daha fazla duyacağız gibi görünüyor.

Yazarın Diğer Yazıları