USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
22 Mart 2022 Salı 15:28

Emekliler Hükümetten Beklentilerini Açıkladı

Emekliler Hükümetten Beklentilerini Açıkladı

Emekliler Hükümetten Beklentilerini Açıkladı

 

Varlıklısından yoksununa hayat pahalılığından şikâyet etmeyen yok. Bazı kesimlerin aç gözlülüğü bir yana kontrol edilemeyen fiyat artışları pek çoğumuzun bazı tüketim alışkanlıklarımızdan vazgeçmemize zorunlu hale getirdi. Diğer bir ifadeyle yediğimizden içtiğimizden, giydiğimizden kullandığımız her şeyden kısmak zorunda kaldık.

Kimine göre yüzde 50, kimine göre yüzde 100 artan enflasyonun oluşturduğu gelir dengesizliği nedeniyle orta direk de kayboldu! Dünyadaki gelir kaynaklarının azalmaya ve de yok olmaya başlamasıyla ortaya çıkan istenmeyen olumsuzluklar, toplumumuzda gelecek kaygısı oluşturuyor.

Hiç şüphe yok ki, bu durumdan en çok etkilenenlerin başında emekliler geliyor.
Karşılaştığımız neredeyse her emekli, maaşlarının yetersizliğinden ve enflasyondaki artıştan kısacası geçinememekten şikâyetçi. Ülkemizde 14 milyon, kentimizde 584 bin emekli var. 3 milyon 154 bin nüfuslu Bursa’da her 5 kişiden biri emekli.

Geçen hafta Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu toplanarak, geçinemez hale gelen emeklilerin durumunu değerlendirip Hükümetten beklentilerini sonuç bildirisiyle açıkladı. Hiç şüphe yok ki, emeklilerimizin sorunlarının başında emekli aylığı hesaplamalarındaki kayıp ve güven vermeyen TÜFE oranına göre emekli aylıklarına yapılan artış gelmektedir.

Enflasyon hesaplamasında emeklilerin harcamalarını gerçekçi bir şekilde dikkate alınmazken TÜFE oranlarına göre yapılan zamlar, emekli aylıklarını küçülten etki yaptığından, TÜİK rakamları yerine emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmasını ve 2000 sonrası emeklilerin intibakının sonuçlandırılmasını talep eden Türkiye Emekliler Derneği Başkanlar Kurulu, sosyal güvenlik sisteminin yeniden tartışılarak eşitliği esas alan yeni bir mevzuat değişikliğine gidilmesini istedi.

Başkanlar Kurulu'nun yaptığı değerlendirmede ortaya çıkan taleplerini şu şekilde sıralamışlar: “Asgari ücretten vergi alınmaması, çalışanların ücretlerinde önemli bir artış getirmiştir. Vergi, bir ülkenin en önemli aracı olduğundan her kesimden adaletli bir vergi alınması, vergi politikalarının temel ilkesidir. Emeklilere ödenen vergi iadesi karşılığı 4-5 ek ödeme oranları günümüzde değerini yitirdiğinden ek ödeme oranı yüzde 10'a yükseltilmeli; emeklilerin doğalgaz, elektrik ve su faturalarından KDV ve ÖTV alınmamalıdır. Emekli olunan tarihlere bakılmaksızın, prim kazancı ve prim ödeme gün sayıları eşit olanlara, eşit aylık ödenmesi için intibak yapılmalıdır. Gelecekte emekli olacakların aylıklarında kayıpların oluşmaması için güncelleme katsayısı ve aylık bağlama oranlarında bütün dönemler için tek bir hesaplaşma yöntemi benimsenmelidir. Alt sınır emekli aylığı yeniden belirlenmeli ve asgari ücretle eşitlenmelidir. Emeklimizin önemli bir bölümünün aylıkları 2.500 liranın altında kaldığından emekli aylıklarına seyyanen zam yapılmalı ve refahtan pay verilmelidir. Katkı payları, emeklilerden alınmamalıdır. Çalıştıkları yıllarda yüksek oranda kesilen genel sağlık sigortası primleri, sağlık hakkını güvence altına almak adına ödenmiştir. Bu nedenle hiçbir ad altında katkı payı (muayene ücreti, ilaç farkı, reçete bedeli ve ilave ücret) alınmamalıdır. Emekli ikramiyeleri artırılmalıdır. Dini bayramlar öncesinde ödenen emekli ikramiyesi, en az aylık ödemesi olan 2.500 TL seviyesine yükseltilmelidir. Evi olmayan emeklimiz, konut sahibi olmalı. Türkiye Emekliler Derneği'nin altın projesi olan evi olmayan emeklilerimizin uygun ödeme koşullarıyla TOKİ vasıtasıyla ev sahibi olma kapsamı genişletilmelidir. Yaşlı bakım modeli, sosyal devlet anlayışı içinde yürürlüğe konulmalı, yaşlılarımıza yönelik Anayasamızın 10. maddesiyle getirilen pozitif ayrımcılığa uyum yasaları çıkarılmalıdır.”

Yazarın Diğer Yazıları