USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
02 Ocak 2023 Pazartesi 15:47

Emeklilerin Yüzünü Güldüren Gün Olsun!

Emeklilerin Yüzünü Güldüren Gün Olsun!

Ekonomik kriz nedeniyle hayat pahalılığı günden güne artıyor. Emekli maaşıyla geçinmeye çalışan milyonlarca yurttaş ise ateş pahası ürünleri almakta zorlanıyor.

Emekliler, bugünkü kadar emekli maaşlarına yapılacak zammı hiç bu denli merek etmemişlerdir. Nitekim enflasyonun yüzde 100’leri aştığı ortamda TL'nin de değer kaybetmesi, temel gıda ürünlerine fırsatçıların yaptığı fahiş zamlar, tek gelir kaynağı maaşı olan çoğu emekliyi mağdur etmiştir.

Yarın açıklanacak olan 2022 yılı aralık ayı enflasyon oranına göre 2023 yılının ilk 6 ayını kapsayacak emekli maaş zamları da netleşmiş olacak. Asgari ücrete yapılan yüzde 50'yi aşan zam oranı gibi kendilerine de aynı şekilde maaş artışı yapılmasını bekleyen emekliler, artan enflasyona dikkati çekerek, “Enflasyonu ve krizi biz emekliler yaratmadık, faturasını biz emekliler ödemeyeceğiz. Emekliler enflasyonun zirve yaptığı bu süreçte en temel yurttaşlık hakkı olan beslenme, barınma ve sağlık ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Emekli maaş artışlarında TÜİK verileri değil, çarşı-pazar enflasyonu baz alınmalıdır" çağrısında bulunuyor.

Dolayısıyla emeklilerin hükümetten beklentileri yüksek. Ülkemizdeki 13 milyonu aşan emeklinin gözü kulağı, yarın açıklanacak maaş artışı oranını bekliyor.

Önce asgari ücrete yapılan artış, ardından EYT'lilere verilen müjde sonrası emekliler de benzer oranda zam artışı beklentisi içinde.

Yıl içinde yapılacak seçimlerin yarın açıklanacak zam oranları için göz önünde bulundurulmasını sağlayacak olması da, beklentiyi daha da artırıyor.

Yarının, beklenti içinde olan milyonların yüzünü güldüren bir gün olması dileğiyle…   

Yazarın Diğer Yazıları