USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
07 Temmuz 2021 Çarşamba 16:23

‘EMEKLİYE ZAM, ÇOKTAN ERİDİ’

‘EMEKLİYE ZAM, ÇOKTAN ERİDİ’

Türkiye Emekliler Derneği Uludağ Şube Başkanı Kenan Pars, TÜİK enflasyon rakamlarının gerçek enflasyonu yansıtmadığını söyledi. Çarşı-pazardaki fiyat artışlarını yakından takip ettiklerini belirten Pars, “Türkiye İstatistik Kurumu, Haziran ayı TÜFE artışını yüzde 1,94 olarak açıkladı. Bunun sonucu olarak, 6 aylık TÜFE artışı yüzde 8,45 hesaplandı ve bu orana göre emekli aylıklarına zam yapılacak. Temmuz ayının hemen başında elektriğe yüzde 15, doğalgaza yüzde 12 zam yapıldı. Emeklilere yapılacak yüzde 8,45 oranındaki zam, daha ellerine geçmeden erimiş oldu. Elektriğe ve doğalgaza yapılan zamlara gerekçe olarak gösterilen maliyet artışları, emekliler için de söz konusu değil midir? 2021’in ilk 6 ayı için verilecek bu zam oranı, emeklilerin yaşam maliyetlerinde yaşanan artışlarını karşılamaktan çok uzaktır” açıklamasını yaptı.

 

‘SEYYANEN ZAM YAPILMALI’

Kenan Pars, son 6 ayda özellikle mutfak harcamalarında ciddi artışlar yaşandığını da belirteren “Ortalama madde fiyatlarının belirlenmesinde çarşı-pazar ile TÜİK’in fiyat tespit ettiği yerler ile ilgili büyük farklılıkların olması, TÜFE oranına göre emekli aylıklarına yapılan zamları aşağı çeken bir etki yaptığından bu artış sistemine göre emeklilerimizin hak ettikleri zamları alamadığını görüyoruz. Bu nedenle, emekli aylıklarına yüzdeli zamlar yerine seyyanen zam yapılmalıdır. Taban emekli aylıkların yetersiz kalması ve 2000 sonrasında emekli olanların intibakının yapılmaması, emeklilerimizi korumasız bırakmıştır. Bugün en düşük emekli aylığı yapılan zamlara rağmen hala 1.500 TL seviyesinde kalmıştır. Taban emekli aylıkları asgari ücret ile eşitlenmeli ve yapılacak intibak düzenlemesiyle emekli aylıklarında iyileştirme ve eşitlik sağlanmalıdır” diye konuştu.

 

‘ESKİ BAYRAMLARI ARIYORUZ’

Emeklilerin öncelikli beklentileri olduğunu da kaydeden Pars, “Pandemide 2. Kurban Bayramımızı yaşıyoruz. Yaşadığımız o güzel bayramları arıyoruz. İnşallah en kısa zamanda Koronavirüs illetinden kurtulur ve eski günlerimize döneriz. Tüm İslam âleminin mübarek Kurban Bayramını kutlar, huzur ve bereket getirmesini niyaz ederim. Şu mübarek bayramı arifesinde emekliyi sevindirin, duasını alın diyorum. Emeklinin duasını almak, ana-baba duası almak gibidir” ifadelerini kullandı.