USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
13 Şubat 2021 Cumartesi 12:18

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN KREDİ FONU TALEBİ

ENERJİ VERİMLİLİĞİ İÇİN KREDİ FONU TALEBİ

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Türkiye İklimlendirme Meclisi, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede ile Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver’i ziyaret etti.

Özel sektör - kamu iş birliğini sağlamak amacıyla Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede’ye yapılan ziyarette, TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi Başkanı Zeki Poyraz, beraberindeki Meclis Üyeleri Metin Duruk ve Mehmet Şanal ile birlikte, “Kurumsal ol, Ar-Ge yap, İhracat Yap” ilkesiyle hazırlanan Türkiye İklimlendirme Sektörü Strateji Belgesi ve Hedefleri konusunda Büyükdede’ye bilgi verilirken, Strateji Belgesi kitabını takdim edildi.


Çalışmalarına destek sözü alan TOBB Meclis temsilcileri, ziyaret kapsamında Eurovent testlerinin TSE laboratuvarlarında gerçekleştirilebilmesi için sektörün ortak çalışma içerisinde olmak isteği aktarıldı. Görüşmelerde, ticari buzdolapları konusundaki direktif çalışmalarına ilişkin ortak bir toplantı yapılması kararına varıldı.


“Sektör adına 4 ila 5 yıl arasında kendini amorti eden bu yatırımlar için faiz destekli kredi fonu oluşturulmalı”


Çevre ve Şehircilik Bakan Yardımcısı Hasan Suver ile gerçekleştirilen ziyarette ana gündem enerji verimliliği oldu. Zeki Poyraz öncülüğündeki TOBB Türkiye İklimlendirme Meclisi Heyeti, Avrupa Birliği’ndeki yalıtım uygulamaları hakkında bilgi verdi. Mevcut binalarda enerji verimliliğinin etkin bir şekilde sağlanabilmesi için yalıtımın en az 10 cm kalınlığında olması gerektiğine işaret eden Zeki Poyraz, sektör adına 4 ila 5 yıl arasında kendini amorti eden bu yatırımlar için faiz destekli kredi fonu oluşturulmasını istedi.


Bep-Tr belgesinin tasarım aşamasında alınmasının önemine değinen Meclis temsilcileri, can ve mal güvenliği açsından önem arz eden, uzman mühendislik ile sektörün tasarımının yapılması ve bina kodlarının getirilmesine duyulan ihtiyaca vurgu yaptı. Enerji verimliğinde ısı pompalarının rolü, karbon salınımı üzerindeki etkisi ve teşvik ihtiyacının değerlendirildiği ziyarette, Bakan Yardımcısı Hasan Suver’e Türkiye İklimlendirme Sektörü Strateji Belgesi takdim edildi.


Görüşmede, insanların sağlığı ve yaşam kalitesi üzerinde direkt etkisi bulunan iç hava kalitesine de değinen TOBB Meclis heyeti, Meclis tarafından hazırlanan Makina Tesisatı Genel Teknik Şartnamesi’ne ilişkin bilgi verdi.


Yapım işlerinde yerli malı kullanımında net şekilde ürün tarifi yapılamadığına değinen sektör temsilcileri, Avrupa Birliği Sanayi Ürün Listesi Türkiye Versiyonu (ProdTR) ve Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Birim Fiyat Tarifeleri (Poz numaraları) dönüşüm listeleri ile ilgili çalışmanın tamamlanmasının önemini ifade etti.

 

 

 

 

 

 

.......................................................
Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber


Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin