USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
03 Ağustos 2021 Salı 10:13

Enflasyon faize yaklaştı

Enflasyon faize yaklaştı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), temmuz ayı enflasyon verisini açıkladı.

Tüketici fiyatları (TÜFE), temmuz ayında piyasa beklentilerinin üzerinde aylık bazda yüzde 1,80, yıllık bazda ise yüzde 18,95'e çıktı. Ekonomistler, enflasyonun aylık bazda 1,62 ve yıllık bazda ise 18,74'e çıkacağını öngörüyordu. 

Yıllık enflasyon yüzde 18,95 ile 2003 yılından bu yuna en yüksek temmuz seviyesini gördü. Temmuz 2003'te yüzde 23,59'a çıkmıştı.

ÜFE verisi

Üretici fiyatları (ÜFE) aylık bazda yüzde 2,46 artarken, yıllık Yİ-ÜFE 44,92'e yükseldi. 

Politika Faizi

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) Başkanı Şahap Kavcıoğlu, 2021 yılına ilişkin 3. enflasyon raporunu açıkladığı bir bilgilendirme toplantısında ""Temel varsayımlarımız ve kısa vadeli öngörülerimiz doğrultusunda, politika faizinin güçlü dezenflasyonist etkiyi muhafaza edecek şekilde, enflasyonun üzerinde bir düzeyde oluşturulmaya devam edeceği bir görünüm altında, enflasyonun kademeli olarak hedeflere yakınsayacağını öngörüyoruz" ifadelerini kullanmıştı. 

Temmuz ayında yıllık enflasyonun, politika faizi altında kalması, TCMB Para Politikası Kurulu'nun haftaya gerçekleştireceği toplantıda faiz indirimini pas geçeceği şeklinde yorumlandı.