USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
06 Nisan 2021 Salı 13:26

ENFLASYON FIRSATÇILAR İÇİN BAHANE OLMASIN

ENFLASYON FIRSATÇILAR İÇİN BAHANE OLMASIN

Enflasyon 2019’dan bu yana ilk kez yüzde 16’nın üzerine çıktı. Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) Mart'ta tahminlere yakın olarak aylık yüzde 1.08 artış gösterirken, yıllık enflasyon yüzde 15.61'den yüzde 16.19'a yükseldi. Verilere baktığımızda görüyoruz ki tüketici fiyatlarında yıllık enflasyon 6. ayda da yükselişine devam ederek 2019 Temmuz’dan bu yana en yüksek seviyeye çıktı.

 

Enflasyon cephesinde bunlar yaşanırken TL cephesinde de dikkati çeken gelişmeler görmezden gelinmemeli. Merkez Bankası’nın 18 Mart'taki 200 baz puan faiz artışından sonra yaklaşık yüzde 4 değer kazanan Türk Lirası, Naci Ağbal Başkanlık görevinden alındığından beri yüzde 13'ten fazla değer kaybetti. TL açısından gidişat pek iç açıcı değil. Ekonomik göstergelerin iyileştirmesi adına yapılan hamlelerin sonuç vermesini, piyasanın tüm aktörleri dört gözle bekliyor. Bir tek kriz fırsatçıları hariç!

 

Enflasyondaki artış üreticiden tüketiciye doğru şekillenecek zorlu bir dönemin adeta işaret fişeği… TÜİK’in Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) verileri, işte bu noktada çok önemli. ÜFE’deki sert yükselişi görmezden gelerek atılacak her adım, başarısızlıkla sonuçlanacaktır. Üretim maliyetinin hızla yükselmesi, bunun nihai tüketiciye zam yağmuru olarak yansımasına zemin hazırladı.

 

Girdi maliyetleri artan ve istihdam konusunda önünü göremeyen işverenler, kısa çalışma ödeneğinin de sona ermesiyle birlikte ‘ücretsiz izin’ argümanına sarıldı. Ücretsiz izin, işsizlik rakamlarını baskılasa da reel anlamda istihdam politikalarının geleceği açısından ciddi endişeleri beraberinde getiriyor. Ücretsiz izin uygulamasının da sona ermesiyle birlikte işsiz sayısının ürkütücü seviyelere ulaşmaması için şimdiden orta ve uzun vadeli planların netleştirilerek en kısa zamanda devreye alınması, sürdürülebilir kalkınmamız için şart. Son enflasyon verilerini işsizlik rakamlarıyla birlikte ele aldığımızda düşündürücü bir tablo ile karşı karşıya kalıyoruz.

 

Önümüzde bir de Ramazan ekonomisi gibi bir gerçek de var. Gıda ürünleri, aylardır zam şampiyonluğu koltuğunu kaptırmıyor. Çarşı-pazarda, market reyonlarında satışa sunulan ürünlerin fiyat politikalarındaki istikrarsızlık tüketicinin canını fazlasıyla sıkıyor. İşte bu noktada enflasyon kadar önemli bir tehlike daha karşımıza çıkıyor: Ramazan fırsatçılığı…


Asıl sınav, bu dönemde verilecek. Enflasyonu bahane ederek özellikle gıda ürünlerine fahiş zam yapacak fırsatçıların önünün şimdiden kesilmesi için yetkililer tarafından denetim mekanizmalarının önleyici nitelikte işletilmesi gerekiyor. Vatandaş evine götüreceği torbayı nasıl dolduracağını düşünürken, enflasyonu bahane ederek haddinden fazla zam yapıp cebini nasıl dolduracağını düşünenlere fırsat verilmemeli. Yaşanan zor günlerde krizi fırsata çevirerek birbirimiz üzerinden kazanç elde etmek değil, birbirimize destek olarak darboğazdan hep birlikte kurtulmak, bize yakışacaktır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

............

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları