USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
04 Aralık 2020 Cuma 12:08

Esnaf `öteleme ve taksitlendirme` istiyor

Esnaf `öteleme ve taksitlendirme` istiyor

Bursa Fotoğrafçılar Odası Başkanı Kamil Konuşkan, vergi ve SKG primlerinin 2021 yılı sonundan itibaren başlamak üzere öteleme ve taksitlendirme istediklerini söyledi.

Konuşkan, tüm dünyayı etkileyen Kovid-19 salgını nedeniyle mart, nisan ve mayıs aylarına ait SGK primleri ile nisan, mayıs ve haziran döneminin muhtasar ve KDV ödemelerinin 6’şar ay süreyle ertelendiğini belirtti. Temmuz ayından itibaren vergi ve SGK primlerinin ödemeleri yeniden başladığını anımsatan Konuşkan, "Ancak esnafımızın bu sürede kendini toparlayabilmesi mümkün değildi ve toparlayamadı. Salgın etkisi devam ettiği için iş yapamadı, borçlarını ödeyecek durumda değil. Temmuz ayından itibaren yılsonuna kadar ödenmesi gereken vergi ve primler 2021 yılı sonundan başlamak üzere taksitle ödenecek şekilde ertelenmelidir" dedi.

Esnafın tek borcunun kamuya olmadığını ifade eden Başkan Konuşkan, şunları söyledi: "Salgın öncesinde sezon başlayacak ümidi ile satın alınan ürünler esnafın rafında bekliyor. Esnafımız satamadığı ürünün, kullanamadığı ekipmanın parasını ödemek zorunda kaldı. Ödeme zorluğu çekenler ise icra korkusuyla baş başa. Bununla beraber ödenemeyen kiralar için tahliye talep edilemeyeceği açıklanmıştı ancak birçok işyeri sahibinin alamadığı kiralar için icra işlemleri başlattığını duymaktayız. Genel olarak esnaflarımızın işleri salgın öncesi gibi değil. Haklı olarak evine ekmek götürme derdine düşen insanımız fotoğraf çektirmeyi düşünmüyor. Lokantalar, kafeler, kahvehaneler, berberler, kuaförler ve Düğün sektörü salgın öncesi gibi iş yapamıyor."

Kamil Konuşkan, esnafın bu şartlarda vergi ve SGK primlerini ödemesinin mümkün olmadığını dile getirerek, şöyle devam etti: "Esnafımız borçlarının hiç birini ödeyemez hale gelmiştir. Evine ekmek götürebilirse ne ala. Bu sebeple birikmiş vergi ve prim borçlarının 60 ay vadeyle faizsiz olarak yeniden yapılandırılması gereklidir. Ayrıca, kredi ödemelerinde sorun yaşayıp borçlarını ödediği halde kara listede olan esnaflarımız var. Bunlar yeniden kredi alamadığı için işyerlerini kapatmak zorunda kalıyorlar. Salgın döneminde borcu olmayan ve ödeme zorluğu çekmeyen esnafımız yok denecek kadar azdır. Dolayısıyla esnafımızın neredeyse tamamına yakını kara listede. Bu nedenle acilen bankalarca uygulanması zorunlu olan bir sicil düzenlemesi yapılmalıdır. Sicil düzenlemesiyle beraber vergi ve prim borcu yapılandırması getirilmesi halinde esnafımız eski günlerine yeniden dönebilir. Esnafımız her zaman borcuna sadık olmuştur. Bu zor günleri de her zaman yanımızda olan devletimizin desteği ile atlatacağımıza inanıyoruz."

Salgın döneminde esnafımıza destek için verilen kredilerin ilk taksitlerinin ödendiğini aktaran Konuşkan, "Satıcılara yapılacak ödemeler, çekler, senetler, vergi ve prim borçları, birikmiş kira borçları derken kredi ödemeleri de büyük bir dert. Esnafımız neredeyse yüzde 20 kapasiteyle çalışırken bu borçları ödeyebilmesi mümkün değildir. Ödeme zamanı gelen krediler de diğer borçlar gibi en az 2021 yılı son çeyreğine kadar ertelenmelidir. Esnafımız bu kadar zor durumdayken tüm bu borçlar düşünüldüğünde esnafa özel yeni bir ekonomik paket hazırlanmalıdır.
Tüm esnafımızın beklentisi ve isteği bu yöndedir" diye konuştu.