USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Nisan 2022 Salı 10:23

Fikri Haklara Yatırım, Geliri Artırıyor

Fikri Haklara Yatırım, Geliri Artırıyor

Bursa Uludağ Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi tarafından TÜBİTAK’ın ‘1702’ patent tabanlı teknoloji transferi destekleme çağrısı ile ilgili seminer düzenlendi. Seminerde TÜBİTAK’tan Dr. Alperen Yurtseven ‘1702’ ile ilgili önemli bilgiler paylaştı. 

Üniversitelerde, araştırma kurumlarında ve teknoloji geliştirme bölgelerinde geliştirilen patentli teknolojilerin sanayiye aktarılmasını sağlamak için Yenilik Destek Programı kapsamında 1702 Patent Tabanlı Teknoloji Transferi Destekleme Çağrısına bağlı olarak Bursa Uludağ TTO tarafından seminer düzenlendi. Seminere konuşmacı olarak katılan Dr. Alperen Yurtseven, TÜBİTAK’ın yeni nesil desteklerinden birisi olan ‘1702’ ile bilgiye olan talebin teşvik edilmesini amaçladıklarını belirtti. 

REKABETTE AVANTAJ SAĞLIYOR

Pandemiyle birlikte dünyanın yeni bir düzene geçtiğini belirten Yurtseven, “Teknoloji, yaşanan her türlü süreçten etkilenir, önemli olan bunu sürece uygun şekilde evrimleştirebilmektir. Bu bağlamda Avrupa Patent Ofisi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda fikri haklara yatırım yapan şirketlerin daha fazla gelir elde ettiğini görüyoruz. Sadece patent ile yüzde 50 gibi bir artış yaşanırken, patent artı marka ile bu oran yüzde 75’e çıkıyor. Patent-marka-tasarım bütünlüğünün sağlanmasıyla yüzde 98’lik bir artış öngörülüyor. Patentli teknolojiye yatırım yapan şirketler rekabet ortamında da önemli avantajlar sağlıyor.” diyerek fikri haklara yatırım ilgisinin her geçen gün arttığını belirtti. 

BİRÇOK DESTEĞİ BERABERİNDE GETİRİYOR

TÜBİTAK olarak araştırma kurumlarındaki patentli teknolojilerin uygulanmaya geçmesini desteklediklerini belirten Dr. Alperen Yurtseven, “1702 ile birlikte birçok destek sağlanıyor. Teknolojinin erken aşamada olması durumunda 250 bin lira kavram doğrulama, prototip geliştirme ve test desteği; Pazar kaynaklı risklerde 60 aya varan destek süresi ve lisanslama modellerinde esneklik desteği imkânları var. Ayrıca Maliye Bakanlığı’nın belirttiği koşulların sağlanması durumunda vergi teşvikleri, teknoyatırım ve yatırım fonlarından faydalanma gibi imkânlarda gündeme geliyor.” diyerek elde edilecek destekler hakkında katılımcılara bilgi verdi. TÜBİTAK tarafından Yeşil Mutabakat’ a büyük önem verildiğini belirten Yurtseven, “Desteklerin artması adına Yeşil Mutabakata uygunluk önemli katkılar sağlıyor. Bunun yanında KOBİ’ler, yüksek teknoloji sektörleri, uluslararası patent ve birden fazla teknolojiyi bir araya getiren patentlere KOBİ’lerde %75’e büyük ölçekli firmalarda %60’a varan ek destekler sağlanıyor. Bu da teknoloji sağlayıcı için de patent satın alan için de çeşitli avantajları beraberinde getiriyor.” dedi. Bunun yanında başvuru için buluş konusu ile ilgili kısıtlama bulunmadığını ve çağrının kapanış tarihinin 2 Haziran 2022 olduğunu belirtti.