USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
17 Kasım 2020 Salı 14:03

Firmaların teknopark avantajı

Firmaların teknopark avantajı

ULUTEK Teknopark,  Yeminli Mali Müşaviri Ali Kara’nın konuşmacı olarak katıldığı, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanun ve Yönetmeliği’nde yer alan, vergi muafiyetleri ile ilgili danışmanlık toplantısı gerçekleştirildi.

Eğitimde, Teknoloji Geliştirme Bölgeleri Kanunu ile bazı kanunlarda değişiklik yapılmasına dair kanun taslağı hakkında bilgilendirme yapıldı. Yeminli Mali Müşavir Ali Kara, her ay düzenli olarak yapılan danışma toplantısında, katılımcıların mevzuatla ilgili sorularını cevaplandırdığını söyledi. ULUTEK Teknopark’ta hizmet veren firmaların Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde bulundukları süre içerisinde, bu projelerde çalıştırdıkları personel ile ilgili olarak gelir vergisi teşviğinden ve işveren sigorta primi teşviğinden yararlandıklarını söyleyen Ali Kara, “Firmalar, burada bulundukları süre içerisinde, kurumlar vergisi teşviğinden de yararlanıyorlar. Yeni taslakta da bununla ilgili bir takım kolaylaştırmalar mevcut. Teknoloji firmaları, burada yaptığı projeyi, kurumlar vergisi avantajından yararlanıyor. Yaptıkları projeleri satar ya da kiralarsa kurumlar vergisi istisnasına tabii olur. Ayrıca seri üretim şeklinde yapar ya da satarsa yine kurumlar vergisi istisnasına tabidir” dedi.

Firmaların elde ettikleri avantajlarla ilgili bilgi veren Kara, “Örneğin dışarıda 1 milyon kâr eden bir firma, 220 bin lira kurumlar vergisi öderken, burada AR-GE faaliyetlerinde bulunup, proje yapıp satanlar bu % 22 olan vergiyi, yani 220 bin lirayı ödemezler. Ayrıca çalışanlarla ilgili olarak SGK priminin yarısını devlet karşılıyor. Firmalar, bunları yanı sıra proje içinde çalıştıkları süre içerisinde, o çalışanla ilgili ödeyecekleri gelir vergisini de ödememiş olurlar. Birde yazılım yapan firmalarla ilgili KDV istisnası var. Yazılım firmaları, burada yaptıkları yazılım ürününü bir kişiye ya da birden fazla kişiye satarlarsa, KDV istisnası var. Diğer avantajlardan biri, burada çalışacak olan örneğin lisansüstü veya doktora öğrencileri için bir takım kolaylaştırmalar var. Bölge içinde de bölge dışında da kuluçka merkezi açma imkânı destekleniyor, bu avantaj küçük firmalar için önemli” İfadelerini kullandı.