USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
01 Aralık 2020 Salı 10:40

Gardımızı iyi alalım

Gardımızı iyi alalım

İşten çıkarma yasağı, kısa çalışma ödeneği ve nakdi yardım gibi istihdamın kaderini belirleyecek uygulamalar önümüzdeki yıl da devam edecek. Evet, işsizlik yükselişte ve yeni kısıtlamalarla bu grafik daha da yükselecek. Ancak şu da bir gerçek ki bu zorlu süreçte istihdamı artırmak, kolay bir iş değil. Hele gelişmekte olan ve bütçe açıklarıyla mücadele etmesi gereken bir ülke için hiç kolay değil.

Elbette teşvikler, destekler artarak devam edecek ama kısa vadeli rahatlama olmaması, kırılganlığı artırdığı gibi geleceğe dair endişeleri de körükler. İstihdamın artması için üretimin durmaksızın devam etmesi yetmediği gibi yeni yatırımların da hayata geçmesi ve işgücüne ihtiyacın artması gerekiyor. Ancak pandemi nedeniyle planlar altüst olmuş durumda. Kısıtlamalar nedeniyle özellikle hizmet sektörü, ağır darbe aldı. Sektörde işveren gibi çalışanların da kaygıları zirvede.

Normalleşme yolunda ciddi mesafeler kat edildiğinde 'hiçbir şey olmamış gibi' yola devam etmek, mükün olmayacak. Her krizin fırsatlar barındırdığı düşüncesi ile asgari hasarla yoğun bakımdan çıkarsak bu dönemin öğrettikleri ile gelecekte gardımızı daha sağlam alabiliriz.

Haleti ruhiyemiz böyleyken Türk Lirası'nın değerlendiği ve ekonomimizin risk priminin ciddi bir gerileme kaydettiği Kasım ayının son gününde, yılın 3. çeyreğinde yüzde 6,7'lik beklentileri aşan bir büyüme oranı geldi. Rakamlar açıklanmadan önce yüzde 3,5 büyüme bekleyen kuruluşlar bile vardı.

Bu moralle birlikte dövizin ateşi daha da düştü. Etkisi, sürpriz bir olumsuz gelişme olmazsa tüm haftaya yayılacaktır. Zira Merkez Bankası bir yandan Bankacılık Denetleme ve Düzenleme Kurulu bir yandan, TL'nin değerini artırması için eşgüdümlü adımlar atmaya devam ediyor ve edecek de...

Özellikle bu veriler arasında yatırımlarda bir önceki yıla göre yüzde 22,5 artışın olması da çok önemli. Üretim ve yatırım odaklı gelişmenin olumlu yansımaları karşımıza çıkıyor.

Her şey güllük gülistanlık değil tabii ki. Ekonomi yönetimi, sıkıntıların farkında olunduğu mesajını her fırsatta veriyor. Bu, sorunların çözümü için gelecek adına yatırımcıya güven duygusu aşılar. Reformlar noktasında atılacak adımlar, bu güven duygusuna doping etkisi yapıp daha kalıcı olmasını temin edecektir.

Pandeminin ekonomik etkileri, sadece içinde bulunduğumuz dönemle ya da birkaç yılla sınırlı kalmayacak. Nasıl ki her depremin ardından kimi yepyeni bir bina inşa etmek kimi ise meşakkatli bir tadilat sürecine girmek zorunda kalıyorsa ekonomide de hem küresel hem de ulusal bazda benzer bir durumun içinde olduğumuzun farkında olarak adımlar atmalıyız. Yeter ki gardımızı iyi alalım.

Yazarın Diğer Yazıları