USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
05 Ekim 2022 Çarşamba 14:02

Gastronomide ‘Bursa-Gaziantep’ Hattı

Gastronomide ‘Bursa-Gaziantep’ Hattı

Uzun yıllardır tanıdığım Bursa Gaziantepliler Derneği-Şengüloğlu Baklava Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda Türkiye Gaziantep Dernekleri Federasyonu Genel Başkan Yardımcısı Bilal Şengüloğlu, beklentileri yine yükseltti ve özverili çalışmalarından biriyle daha iki kenti iyice birbirine yaklaştırdı.

Gecesini-gündüzünü bu şehre katma değer sağlamanın yanı sıra hem Gaziantep’in Bursa’da, hem de Bursa’nın Gaziantep’te tanıtılması için pek çok icraata imza atan Bilal Şengüloğlu, adeta lezzet şölenine dönüşen basın toplantısında 3 yıl önce Osmangazi’de Çarşamba Kapalı Pazaryeri’nde düzenlenen Gaziantep Yiyecek Şenliği’nin ikincisinde de ses getirecek.

6 Ekim’de başlayacak ve 9 Ekim Pazar akşamı sona erecek olan 2. Gaziantep Yiyecek Şenliği’nin ilkine 250 binden fazla kişi katılmıştı. Bu yılki etkinliğe katılım ise öyle görünüyor ki bir hayli fazla olacak. 400 bini aşkın ziyaretçinin gelmesi öngörülüyor. Yani yarım milyona yakın kişi, 10.00-22.00 saatleri arasında ziyarete açık olan bu etkinliğe akın edecek!

Belediye stantlarının olmayacağı, uzun incelemeler sonucu karar verilen gıda sektörü firmalarının stant açacağı 2. Gaziantep Yiyecek Şenliği’nde adeta yok yok! Çeşit çeşit salçalar, Gaziantep peyniri, yuvalama, analı-kızlı, ekşili köfte, biber dolması, patlıcan dolması, turşuluklar, baharatlar, Islahiye’nin meşhur biberi ve pekmezi, katmer, hurma kadayıf, fıstıklı kadayıf, baklava ve onlarca çeşit kebapla Gaziantep’in yemek kültürü Bursalıların beğenisine sunulacak. Dükkânı olmayana yer verilmeyen organizasyonda 40 stant olacak.

Bursa Gaziantepliler Derneği’nin 2. Yiyecek Şenliği, Gaziantep’i Bursalılara doğru ve eksiksiz tanıtma anlamında gerçekleştirilen bir organizasyon. Gastronomi turizmine, her iki şehrin tanıtım çalışmalarına azımsanamayacak katkıları olacak.

Bursa’da Gaziantep’in yiyeceklerini tanıtacak şenlik öyle görünüyor ki hem göze, hem damaklara hitap edecek. Doyduğu şehir için de, doğduğu şehir için de sorumluluklarının olduğunu söyleyen Şengül, Gaziantep’te de Bursa Tanıtım Günleri düzenlemeyi hedefliyor. Bu da çok etkili bir çalışma olacaktır.

Geçmişi 1960’lara dayanan ve 1991’de resmi olarak kurulan Bursa Gaziantepliler Derneği, 600’den fazla yemek çeşidiyle UNESCO Gastronomi Mirası kategorisinde yer alan ilk Türk şehri olan Gaziantep’in zengin mutfağının tanıtılacağı şenlik için 7 Ekim Cuma 14.30’da açılış töreni gerçekleştirecek.

Gaziantep’ten çıkarken hayallerini gerçekleştirmeye odaklanan ve bunu başarma yolunda da ilerleyen Şengüloğlu’nun çabaları, iki şehir arasında hiç mesafe kalmayana kadar sürecek gibi…

 

Yazarın Diğer Yazıları