USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
31 Mart 2022 Perşembe 10:32

Gelir Vergisi Beyannamesi İçin Son Saatler

Gelir Vergisi Beyannamesi İçin Son Saatler

Geli İdaresi Başkanlığı'ndan yapılan açıklamaya göre gerçek kişiler tarafından 2021 yılında elde edilen; ticari kazanç, zirai kazanç, ücret geliri, serbest meslek kazancı, gayrimenkul sermaye iradı, menkul sermaye iradı ile değer artışı kazancı ve arızi kazançlar için yıllık gelir vergisi beyannamesinin verilme süresi bugün sona erecek.

Gelir vergisi beyanında; ticari, zirai ve mesleki faaliyetinden dolayı gerçek usulde vergilendirilen gelir vergisi mükellefleri, yıllık gelir vergisi beyannamelerini elektronik ortamda gönderecek. Geliri sadece kira geliri, ücret geliri, menkul sermaye iradı veya diğer kazanç ve iratların biri veya birkaçından oluşan mükellefler ise yıllık gelir vergisi beyannamelerini, kendileri için önceden hazırlanmış olan Hazır Beyan Sistemi üzerinden vergi dairesine gitmeden hızlı ve güvenli şekilde beyan edip, tahakkuk eden vergiyi ödeyebiliyor.

7 GÜN 24 SAAT ULAŞILABİLİYOR

Hazır Beyan Sistemine Gelir İdaresi Başkanlığı'nın internet sayfası (www.gib.gov.tr) üzerinden 7 gün 24 saat ulaşılabiliyor. Mükellefler, yıllık gelir vergisi beyannamesini verirken her bir gelir unsuru için hazırlanmış olan Rehber ve Broşürlerden yararlanabiliyor. 2021 yılı kazançlarına ilişkin olarak verilecek yıllık gelir vergisi beyannamesi üzerinden hesaplanan gelir vergisinin, 2022 yılının Mart ve Temmuz aylarında iki eşit taksit olmak üzere birinci taksitin damga vergisi ile birlikte 31 Mart 2022, ikinci taksitin de 1 Ağustos 2022 (31 Temmuz 2022 resmi tatile rastladığından) tarihine kadar ödenmesi gerekiyor. Gelir İdaresi'ndan yapılan açıklamada "Mükelleflerimiz vergilerini, Başkanlığımıza ait www.gib.gov.tr  internet adresinde yer alan anlaşmalı bankalardan ve tüm vergi dairelerimizden ödeyebilirler Ayrıca, Hazır Beyan Sistemi ile beyan edilen kira geliri, ücret geliri, menkul sermaye iradı, diğer kazanç ve iratlardan kaynaklı gelir vergisi, Hazır Beyan Sistemi üzerinden “Anlaşmalı Banka Kartı-Kredi Kartı ile Ödeme” bölümünden banka kartı veya kredi kartı ile 02:00-23:45 saatleri arasında kolayca ödenebilir" ifadelerine yer verildi.