USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
11 Temmuz 2023 Salı 09:24

Gençler BEBKA Destekleriyle İş Sahibi Oluyor

Gençler BEBKA Destekleriyle İş Sahibi Oluyor

 

BEBKA destekleriyle Eskişehir Sanayi Odası tarafından düzenlenen İstihdam Garantili Mesleki Eğitim Kursları kapsamında Mekatronik Uzmanlık Programı tamamlandı. Programa katılan gençler kısa sürede istihdam edilecek.

 

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü koordinasyonunda faaliyetlerini sürdüren Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) ve Eskişehir Sanayi Odası (ESO) işbirliğiyle ESO Akademi’de düzenlenen Mekatronik Uzmanlık Programı mezunlarını verdi. Genç istihdamı kapsamında Eskişehir’de gençlerin meslek sahibi olması hedefiyle yürütülen ücretsiz teknik eğitimlere katılan ve başarılı olan 20 kişiye sertifikaları törenle teslim edildi. Sertifika törenine ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, BEBKA Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak, Eskişehir İl Sanayi ve Teknoloji Müdürü Muhammet Taha Güven, Festo Genel Müdürü Alpay Özkan ile eğitim alan gençler katıldı.

 

Uzmanlarımızı Firmalarımızla Buluşturacağız

BEBKA’nın programa sağladığı desteklerin çok kıymetli olduğunu belirten ESO Yönetim Kurulu Başkanı Celalettin Kesikbaş, “Akademiden mezun olan gençlerimizi yürekten kutluyorum. Arzulu şekilde ve yılmadan eğitimlere devam ederek kolunuza bir altın bilezik taktınız. Eskişehir ve ülke sanayisine büyük katkılarınız olacağına inanıyorum. Sizden ricam; çalıştığınız iş yerinde hem değer üretin, hem de geleceğinize yatırım yapın. Sizleri geleceğin sanayicileri olarak görmek istiyoruz. Çok başarılı bir program hayata geçirdik. İnşallah hepinizi Eskişehir'in güzide firmalarında güzel işlere yerleştirmek için de özel bir etkinlik düzenleyeceğiz. Hem sizlerin meslek sahibi olmasına, hem de firmalarımızın nitelikli personel sorununa katkı sunmak istiyoruz.” diye konuştu.

 

Hedef, Bin Genci İstihdam Etmek

Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Prof. Dr. M. Zeki Durak ise hedeflerinin yılda en az bin gence iş sağlamak olduğunu kaydederek “Kalkınma Ajansları Genel Müdürlüğü olarak 2022-2023 yıllarının teması, ‘Genç İstihdamı’ olarak belirlendi. Bu kapsamda birçok projeyi hayata geçirdik. Gençlerimizin istihdama, iş hayatına katılması için daha da çok çaba harcıyor, projeler üretiyoruz. Program kapsamında toplamda en az bin gencimizin iş hayatına katılması için çalışıyoruz. ESO'nun öncülüğünde gençlerimizin, aldıkları eğitimler sonrası inşallah tecrübe kazanıp kendi iş sahibi olmasını hedefliyoruz.” dedi.

 

Gelişmiş Ülkelerdeki Model Uygulandı

Festo Genel Müdürü Alpay Özkan ise “Yaptığınız işin en iyisini ortaya koyduğunuz sürece hangi pozisyonda olursanız olun başarı sizi mutlaka bulacaktır. BEBKA-ESO ortaklığında Festo’nun desteği ile verilen eğitimeler, gelişmiş ülkelerde uygulanan eğitim modelleriyle kurgulandı. Çok önemli eğitimler ile gençlerimizi iş hayatına hazır hale getirdik.” ifadelerini kullandı. Törenin sonunda eğitimlere katılan gençlere sertifikaları teslim edildi.