USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
19 Mayıs 2021 Çarşamba 15:48

GERİ DÖNÜŞÜMDE "İTHALAT" KRİZİ!

GERİ DÖNÜŞÜMDE "İTHALAT" KRİZİ!

SEKTÖR TEMSİLCİLERİ: POLİETİLEN HURDASI İTHALAT YASAĞI ACİLEN KALDIRILSIN

 

Türkiye ekonomisinin büyümesinde ve kalkınmasında önemli alanlardan birisi olan geri dönüşüm sektöründe polietilen hurdası ithalat yasağının şoku yaşanıyor. Söz konusu yasağın Türkiye’de 350 bin kişiye istihdam sağlayan sektörde mağduriyetlere yol açmasından endişe ediliyor. Alınan kararın Avrupa Yeşil Mutabakat uyum çalışmalarını da olumsuz etkileyeceğini belirten sektör temsilcileri, yasağın acilen kaldırılmasını istiyor.

 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda 1 Ocak 2021 itibariyle önce karışık hurda plastik ithalatına yasak getirildi. 18 Mayıs 2021 tarihi itibariyle de ‘Etilen Polimer Atık İthalatı’ da yasak kapsamına alındı. Bu gelişmelerin ardından geri dönüşüm sektör temsilcileri, polietilen hurdası ithalat yasağının sektöre etkileri hakkında değerlendirmelerde bulundu. Ayplastik Yönetim Kurulu Başkanı ve BTSO Meclis Üyesi Kağan Yeşil, Bursa’da irili ufaklı yaklaşık 330 geri dönüşüm sektör firmasının bulunduğunu söyledi. Kağan Yeşil, ithalat yasağı kararının sektör çalışanlarını işsiz kalma tehlikesi ile karşı karşıya bıraktığını ifade ederek, “Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının yanı sıra sektörümüz farklı bir sorunla da mücadele etmek zorunda kaldı. Sektör olarak alınan bu yanlış karardan biran önce geri dönülmelidir.” dedi.

 

SEKTÖRDE BÜYÜK ENDİŞE

 

Kamunun temel fonksiyonlarından biri olarak denetim faaliyetlerinin sıkılaştırılarak yürütülmesi gerektiğini belirten Yeşil, işletmelerin hiçbir suçu yokken cezalandırıldığını ifade etti. Alınan kararın Avrupa Yeşil Mutabakat çalışmalarını da olumsuz yönde etkileyeceğini vurgulayan Kağan Yeşil, “Avrupa bu konuya önem verirken atılan adım sektörü geriye götürecek, ciddi zararlara yol açacaktır. Sektöre yatırım yapan firmaların kapanmasına yol açacaktır. Bu karar hızla gözden geçirilmelidir” dedi.

 

 

“BİRÇOK FİRMA KAPANABİLİR”

 

Emniyetli Geri Dönüşüm Firması Yönetim Kurulu Başkanı ve TOBB Atık ve Geri Dönüşüm Sektör Meclis Üyesi Fatih Dursun da Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda önce karışık hurda plastik ithalatına yasak getirildiğini ardından da 18 Mayıs 2021 tarihi itibariyle ‘Etilen Polimer Atık İthalatı’nın yasak kapsamına alındığını dile getirdi. 2020 yılı sonu itibariyle 10 milyar TL’lik pazar haline gelen plastik geri dönüşüm sektöründe firmaların büyük mağduriyetler yaşadığını ifade eden Dursun, “Atık çöp değil, aksine ekonomi yaratan malzemedir ve atığın geri dönüşümü çevreye yük değildir. Bugün 1 ton plastiğin geri dönüşümü ile saatte 5 bin 775 KW elektrik enerjisi tasarrufu elde edilirken, biz plastik geri dönüşümünü bitirmek için elimizden gelen her şeyi yapıyoruz. Plastik geri dönüşüm sektörünü hep birlikte öldürüyoruz. Özellikle karışık gruptaki plastik atıkların geri dönüşümü üzerinde çok büyük bütçelerle yatırım yapan tesisler var. Bu tesislerimiz bu yılın başından itibaren hammaddeye ulaşmakta çok büyük sorunlar yaşıyor. Bugün hayatımızın her noktasında kullanım yeri olan, etilen polimer ithalatının yasaklanması sektördeki birçok firmanın tamamen kapanmasına yol açacaktır.” ifadelerini kullandı.

 

 

SEKTÖR HAMMADDE KRİZİYLE KARŞI KARŞIYA

 

Karışık plastik ithalatının yasaklanması 5 aylık süre içerisinde 200 milyon TL’lik ileri teknolojik geri dönüşüm tesisi yatırımı yapan birçok işletmeyi hammadde krizi ile karşı karşıya bıraktığını ifade eden Dursun, “Resmi Gazete’de yayımlanan yeni tebliğ ile geri dönüşüm sektörünün herhalde batırılması hedeflenmektedir. Dünya markalarının hemen hepsinin geri dönüştürülmüş hammadde kullanma taahhütleri açıkladığı ve tedarikçilerini bu doğrultuda zorladığı bir dönemde, yerel kaynaklardan tedarik edemediğimiz bu atıkların ithalatını engellemek, endüstrimizin rekabet gücünü zayıflatmayacak mı? Unutmayalım, çözüme yasaklar ile değil; önlemler, düzenlemeler ve kontroller ile ulaşılır. Neden atık ithalatları ile ilgili sorunları çözmek için ihtisas gümrükleri açmıyoruz? Neden ithalatı yapılan atık plastikleri gümrüklerde denetlemiyoruz ? Çevre ve Şehircilik Bakanımız, Sayın Ticaret Bakanımız ile Sayın Cumhurbaşkanı’mızdan 18 Mayıs 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe giren “Etilen Polimerlerin” ithalatının yasaklanması ile ilgili düzenlemenin yeniden gözden geçirilmesini şahsım ve tüm sektör çalışanları adına önemle rica ediyorum.” dedi.

 

YATIRIMLAR NE OLACAK ?

 

Yasakların uygulanmaya başlandığı alanlarda ciddi anlamda yatırımlar gerçekleştirildiğini belirten Burkasan firması Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Kılıç, “Biz pandemi döneminde 100 milyon TL yatırımla tesisimizi kurduk. Bizim gibi bu alanda yeni yatırım yapan en az 15 firma daha bulunuyor. Ayrıca kurulum aşamasında 10’a yakın tesis mevcut. Yasaklar yatırımlarımızı atıl bir hale dönüştürüyor. Türkiye, çöp ithalatı yapıyor algısı yanlış. Bu ithalata konu olan atıklar polimer ayrıştırmaları yapılarak hammadde haline getirilen malzemeler. Döngüsel ekonomi çerçevesinde geri dönüştürülmüş hammadde kullanılması ile ilgili zorunlu sürece girildi. Türkiye’nin tekstille ilgili hammadde alıcıları Türkiye’deki tedarikçilerine geri dönüşümden elde edilmiş hammadde kullanmaları ile ilgili şart koşuyor. Geri dönüştürülmüş hammadde kullanılmaması yeni vergi ve yaptırımlara neden olacak.” diye konuştu. 

 

 

“PAZARIMIZI KAYBEDİYORUZ”

 

Türkiye’nin petrole sahip olmaması nedeniyle hammaddenin yüzde 90’ına yakınını ithalat yoluyla temin ettiğini belirten Kılıç, konuşmasını şöyle sürdürdü; “Doğrusal ekonomide kullanılan üret, kullan ve at yöntemi kaynakların tükenmesine neden olurken hammadde ihtiyacını da önemli bir noktaya getirdi. Bu yüzden dünyanın önde gelen markaları üret, tüket, geri dönüştür ve tekrar kullan anlayışını benimsediler. Bu gelişim süreci özellik geri dönüşüm süreci olan atıkları stratejik bir ürün haline getirdi. Yasaklar neticesinde bu alanda ortaya çıkmış büyük bir pazarı terk etmiş olacağız. Türkiye’nin geri dönüşüm maliyeti ucuz üretimden dolayı oldukça avantajlı durumda. Biz bu yasaklarla beraber pazardaki hakimiyetimizi de kaybediyoruz. Bu pazarı AB ülkelerine kendi elimizle veriyoruz. Bunun karşılığında yerli sanayinin hammadde ihtiyacı sürüyor. Bu yasaklarla beraber 200 dolara ithal etmediğimiz atıkların yerine 2 bin dolar ödeyerek orijinal hammadde ithal edilecek. Bu da Türkiye’de birçok malzemede enflasyon oluşturacak. Bu anlamda atık ithalatı genelgesi çok hızlı bir şekilde düzenlenerek özel izne tabi tutulmalı.”

 

 

“HAMMADDE YASAĞI TÜM SEKTÖRLERİ VURACAK”

 

Geri dönüşüm sektörünün pandemi döneminde de üretimine ara vermediğini ve istihdama katkı sağlamayı sürdürdüğünü belirten Turhan Geri Dönüşüm Firması sahibi Çevre Mühendisi İsmail Turhan, “Petrole dayalı hammaddelerin ülkemize giriş maliyeti çok yüksek. Bizler aynı ürünleri geri dönüştürülmüş olarak çok daha düşük maliyetlerle üretebiliyoruz. Bu yasaklarla birlikte atık tedariğinde iç piyasada oluşacak yoğun talep nedeniyle maliyetlerde de hızlı bir yükselme meydana gelecektir. Bu durum geri dönüştürülmüş hammadde kullanan tüm sektörleri olumsuz etkileyecektir” dedi. İthalat yasağı ile birlikte üretim kapasitesinin yüzde 50’si kadar ithalat gerçekleştirebileceklerini belirten Turhan, “Polietilen, en çok kullanılan hammaddedir. Bu yasaklarla birlikte rekabet gücümüz de azalmaktadır. Kısa vadede bu yasağın kaldırılması ve kurumların denetim mekanizmalarının daha geliştirilmesi ile süreç daha sağlıklı yürütülebilecektir.” şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

........

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin