USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Mayıs 2022 Çarşamba 17:27

Güçlerin Birleşmesinde 'Bursa' Gururu

Güçlerin Birleşmesinde 'Bursa' Gururu

Dünyanın en büyük organizasyonlarından biri olan Uluslararası HOMETEX Ev Tekstili Fuarı, iki yıl aradan sonra sektörün yoğun katılımıyla İstanbul Fuar Merkezi'nde yeniden kapılarını açtı.

Küresel salgın nedeniyle iki yıldır düzenlenemeyen fuarın bu yıl yeniden gerçekleştirilmesine BTSO’nun misafiri olarak bizler de tanıklık ettik. Hatta fuarı gezerken o kadar çok Bursalı iş insanıyla karşılaştık ki sanki fuar, İstanbul'da değil de kentimizde yapılıyormuş hissiyatına kapıldık! Öyle ya… Bu yıl 26’ncısı düzenlenen fuarı, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası iştiraki KFA Fuarcılık Şirketi’nin organize ediyor olmasıdır herhalde ev sahibi gibi hissetmemiz.

Sanayiden tarıma, turizmden tekstile tüm üretim ve yatırım alanlarında planlar değişti ve haliyle stratejiler yeniden belirlendi. Pandemiyle birlikte yeni bir dünya düzeni kurulurken ekonomik ve ticari hayatta da kartlar yeniden karıldı. Bu dönemde dünyanın en büyük organizasyon ve fuarları gerçekleştirilemedi, maddi kayıplar trilyon dolarlara ulaştı.

Tam salgından kurtuluyoruz derken bu kez Rusya-Ukrayna savaşı hem maddi, hem de manevi kayıpları beraberinde getirdi. Savaş, Rusya-Ukrayna savaşı olmaktan çıkarken piyasaların da ateşini iyice yükseltti. Başta enerji olmak üzere emtia, lojistik ve navlun fiyatlarında büyük artışlar yaşandı. İşte böyle bir ortamda salgın nedeniyle iki yıldır düzenlenemeyen ve ülke ekonomisine ciddi döviz girdisi sağlayan dünyanın en büyük iki ev tekstili fuarlarından biri olan Uluslararası HOMETEX Ev Tekstili Fuarı, yeniden dünya tekstil sektörünü İstanbul'da buluşturdu.

195 ülkeye yıllık yaklaşık 3,5 milyar dolar ihracat gerçekleştiren Türk ev tekstil sektörü, kilogram başı ihracat değerlerini 8 doların üzerine çıkararak ülkemize en fazla katma değer sağlayan yerli ve milli sektör haline gelmiştir. Nitekim Türkiye; Çin, Hindistan ve Pakistan ile birlikte dünyanın en büyük ev testili tedarikçilerinden biri konumundadır. Bu alanda Avrupa’nın en büyüğü olan Türkiye’nin, dünyanın en büyük ve en güçlü brode makina parkına da sahip olduğunu öğrendik.

Şunu gururla söyleyebiliriz ki; pek çok ülkede Türk ev tekstili ürünleri, Turkish Home Textile adıyla aranan bir marka haline geldi. Bunu, yurt dışı seyahatlerimizde sıkça görüyoruz. Zira Turkish Home Textile, Türkiye’nin global arenadaki en güçlü sektör markalarından biri olmuş.

HOMETEX Fuarı’nda sektörün ileri gelenlerinin aktardıkları bilgilerden 2021 yılında 195 ülkeye, önceki yıla oranla yüzde 25.5’lik bir artışla 3 milyar 125 milyon Dolar ev tekstili ihracatı gerçekleştirilmiş. Geçen yıl da en fazla ihracat yaptığımız ülkeler sıralamasında 515 milyon dolar ile Almanya birinci, 413 milyon dolar ile ABD ikinci, 161 milyon dolar ile de İngiltere üçüncü sırada yer almış.

Türkiye Ev Tekstili Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TETSİAD) ev sahipliğinde, kentimizin iş dünyası çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) iştiraki olan gururumuz Küresel Fuarcılık’ın (KFA) organizasyonunda ve İstanbul Ticaret Odası'nın (İTO) destekleriyle güçleri birleştiren HOMETEX, hiç şüphe yok ki krizlerin fırsata çevrildiği bir fuar olarak tarihteki yerini şimdiden almıştır.

11 hol ve 160 bin metrekarelik alanı kapsayan fuarı gezerken gördük ki, Avrupa'dan Ortadoğu'ya, Orta Asya'dan Türki cumhuriyetlere, Kuzey Afrika'dan ABD'ye kadar yüzlerce ülkeden binlerce markayı seçme fırsatı sunuyor. Yaklaşık 200 bin ziyaretçinin gelmesi beklenen fuar; dünyanın en yeni koleksiyonlarını, son teknoloji ile üretilmiş çevreci ürünlerini, yeni renk, trend ve tasarımlarını görmek imkanı tanıyor.

Hepsinden önemlisi de burada kurulacak yeni bağlantılarla HOMETEX’in Türk ev tekstili ihracatına yüzde 25 ila 30 oranında bir katkı sağlaması beklentisinin hâkim olması. Dolayısıyla bu da yaklaşık 1 milyar dolar demektir.

Fuarın en büyük özelliğinin sektörel anlamda birlik ve beraberliği sağladığını söyleyen BTSO Başkanı İbrahim Burkay; İstanbul, Ankara, Denizli, Bursa, Adana ve Gaziantep başta olmak üzere sektörün tüm aktörlerinin bir araya gelerek bu fuarı gerçekleştirilmesinin çok önemli olduğunu söyledi. “Üretmek, tek başına yetmiyor” diyen Burkay, “Bunu pazarlamak lazım. Fuarlar da bu anlamda çok önemli” dedi.

Geçen yıl en yüksek ihracatın gerçekleştirildiğini belirten TİM Başkanı İsmail Gülle de, tekstil ve hazır giyim sektörün payının 30 milyar dolar olduğunu bunun içinde yüzde 10'un ev tekstili sektörüne ait olduğu vurgusunu yaptı.

Yazarın Diğer Yazıları