USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
11 Şubat 2021 Perşembe 10:54

GUHEM, BURSA'YA YENİ BİR MİSYON YÜKLEDİ

GUHEM, BURSA'YA YENİ BİR MİSYON YÜKLEDİ

Geleceği gören, geleceğin kokusunu alanlar bugün rakiplerine göre önemli bir yol kat ettiler.

 

Pandemi dönemi bunun en güzel örneklerinden birisi.

 

Düne kadar adını bilmediğimiz uygulamalar bugün vazgeçilmezimiz oldu.

 

 

 

Gelenekçilik maalesef sizi ileriye götürmüyor.

 

Gelenekçiliği teknoloji ile harmanlarsanız o zaman rekabet gücünüz artıyor.

 

Türkiye için geleceği gören bir proje, bugün herkesin merak ettiği bir proje haline geldi.

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Türkiye’de ilk kez hazırlanan Milli Uzay Programı hedeflerini paylaştı.

 

Dünyada uzay savaşlarının yaşanmaya başladığı bir dönemde bu çıkış geç, ama doğru bir çıkış.

 

Konuşmasında Bursa'da bir merkezden de bahsetti.

 

Burası, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın (BTSO) 2013 yılında ortaya koyduğu vizyonla hayata geçen Türkiye’nin ilk uzay temalı eğitim merkezi Gökmen Uzay Havacılık Eğitim Merkezi (GUHEM).
Proje kamuoyu ile paylaşıldığında, beğenenler kadar eleştirenler olmuştu.

 

Hatta bu projeyi ütopik bulanlar da...

 

Geldiğimiz noktada görüldü ki, aslında tam da yerinde bir çalışma olmuş.

 

Peki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, konuşmasında ne demişti?

 

Erdoğan, Türkiye’nin uzay havacılık temalı ilk bilim merkezi GUHEM’in 2020 yılında Bursa’da hayata geçtiğini belirterek, bu tür yatırımlarla uzay çalışmalarının gençler ve araştırmacılar nezdinde cazibesinin artmasını hedeflediklerini vurguladı.

 

GUHEM'in sürecini değerlendiren BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vizyonu doğrultusunda, ‘Milli Teknoloji Güçlü Sanayi’ atılımıyla kendi hedefleri, imkan ve kabiliyetleri doğrultusunda yeni bir dönüşüm hamlesi başlattığını hatırlattı.

 

BTSO’da göreve başladıkları 2013 yılından itibaren Türkiye’nin kalkınma hedefleriyle bütünleşen projeleri hayata geçirdiklerine işaret eden Başkan Burkay, “Özellikle otomotiv ve makine gibi sektörlerdeki firmaların üretim yeteneklerini uzay, havacılık, savunma, nano teknoloji, kompozit malzemeler ve mekatronik gibi ileri teknoloji gerektiren alanlara dönüştürmeyi hedefledik. BTSO çatısı altında kümelenme modeliyle bir araya gelen firmalarımız, ROKETSAN, HAVELSAN, ASELSAN, TAİ ve TEİ gibi savunma sanayinin en önemli kuruluşları için alt sistem üreticileri ve tedarikçileri haline geldi” dedi.

 

GUHEM’in Türkiye’nin uzay ve havacılık alanındaki yolculuğunda yeni bir kilometre taşı olduğuna işaret eden Burkay, “Bizleri yüksek teknolojili üretim ve sanayideki dönüşüm hedeflerimize taşıyacak temel dinamiklerden biri de özgüveni yüksek gençlerimizle hayallerdeki sınırları ortadan kaldırmak ve yeni neslin yüreklerinde uzay ve havacılık konusunda heyecan oluşturmaktır. Oda olarak 2013 yılında ortaya koyduğumuz hedef ve vizyonla Bursamız için bir hayali daha gerçekleştirdik. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın destekleri, Büyükşehir Belediyemiz ve TÜBİTAK’ın işbirliğiyle kentimize kazandırdığımız GUHEM,

 

Cumhurbaşkanımızın ülkemizi uzay ligine taşıma kararlılığı doğrultusunda uzay ve havacılık yolculuğunda Bursa’ya yeni bir misyon yüklemektedir.” açıklamasında bulundu.

 

Evet bu açıklamadan sonra Bursa'ya yeni bir misyon yüklendi.

 


Yerli otomotiv, sürücüsüz otobüs derken, Bursa sanayi şehri olmanın yanında teknoloji sanayi kenti olma yolunda önemli adımlar atıyor.

Yazarın Diğer Yazıları