USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
25 Mayıs 2023 Perşembe 17:28

Gurur Duy Bursa!

Gurur Duy Bursa!

 

Kimileri tarafından hala ‘İstanbul’un arka bahçesi’ gibi görülse de Bursa, pek çok alanda uluslararası nitelikli başarılar elde etmeye devam ediyor. Dillere pelesenk olan ‘turizm’ konusunda çalışmalar tatmin edici boyutta olmasa da özverili çabaları da göz ardı etmemek gerekiyor.

Turizm, sadece konaklamadan ibaret değil. Bilhassa kongre ve fuar turizmi, özellikle pandemi sonrası popülerliğini yeniden yakaladı hatta patlama yaptı diyebiliriz. Bu noktada bazı verileri paylaşmak isterim.

Uluslararası Kongre ve Konvansiyon Birliği (ICCA) verilerine göre İstanbul, kongre turizmi sıralamasında sıçrama göstermiş. 2019 yılında 58’nci sırada bulunan İstanbul, 10 bin 500’den fazla kongre ve toplantının gerçekleştiği 2022 yılında 23’üncü sıraya yükselerek dikkati çekmiş. Turizm Databank’ın aktardığına göre ise Türkiye, dünya genelinde 40’ııncı sıradan 31’inci sıraya, Avrupa sıralamasında ise 22’den 19’uncu sıraya yükseldi. Bu veriler, ülkemizin kongre turizminden aldığı payın giderek arttığını gösteriyor.

Bursa’nın bu listede adından söz ettirmesi için uluslararası organizasyonlara soyunması, buna göre altyapısını oluşturması ve profesyonel ekiplerin oluşturulması gerekiyor. Fuarcılık noktasında birçok şirket faaliyet gösteriyor ancak şehrimizin iş dünyasının çatı kuruluşu Bursa Ticaret ve Sanayi Odası’nın iştiraki konumundaki Küresel Fuar Acentesi, özellikle son yıllarda parmak ısırtan etkinliklerle göğsümüzü kabartıyor.

Şehrimizde düzenlenen Bursa Textile Show ve kabuk değiştiren Junioshow’u incelediğinizde “Bunları Bursalı bir firma mı yaptı?” diye sorabilirsiniz. Evet, Bursalı bir firma yaptı. Ama bu organizasyonları da ölçü almamak gerekir. Geçen yıl ilk kez BTSO iştiraki KFA Fuarcılık tarafından TETSİAD ev sahipliğinde organize edilen HOMETEX Ev Tekstili Fuarı, çok başarılı geçmiş ve 126 ülkeden 170 bin ziyaretçiyle 1,5 milyar dolarlık iş hacmi gerçekleşmişti.

Bu yılki fuarda ise 170 bin rakamı da aşıldı ve yurt dışından katılan iş profesyonellerinin sayısı geçen yıla oranla yüzde 80’i aştı. Yurt dışından bu denli fazla ilginin olması, iş hacmini bir hayli artıracaktır. Gerek söyleşiler, gerek alım heyetleri olsun son derece verimli geçtiğini bizzat gözlemlediğim bir fuar oldu.

10 yıl önce kuruluşu BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay tarafından yapılan ve bu süre zarfında pek çok uluslararası fuarın yanı sıra 200’ü aşkın yurt dışı iş gezisi programına imza atan ve hedef pazarlara ticaret heyetleri düzenleyen KFA’nın başarısı esasında Bursa’nın başarısıdır.

Yıllardır fuar ve kongre turizminden yeterli pay alamadığından yakındığımız Bursa’nın gurur duyduğu bu şirketin hayata geçireceği daha büyük organizasyonlarla şehrimizin bu alandaki payının büyümesi kaçınılmaz olacaktır.

Bursa, daha fazlasını hak ediyor.

Bu arada meraklısına not… KFA tarafından, 10-13 Temmuz'da Junioshow ve 5-6-7 Eylül'de de Bursa Textile Show Bursa Uluslararası Fuar Merkezi'nde düzenlenecek. 

Yazarın Diğer Yazıları