USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
23 Ağustos 2021 Pazartesi 10:14

HAVA AÇMAYINCA FINDIKLARI TAŞIDI

HAVA AÇMAYINCA FINDIKLARI TAŞIDI

Karadeniz Bölgesi'nde sürekli yağan yağmurdan dolayı fındıklarını kurutamayan üretici, fındıklarını Bayburt'a götürdü.

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde yaklaşık bir aydır etkili olan yağışlı hava fındık üreticisini farklı arayışlara itti. Trabzon'un Of ilçesinde yaşayan fındık üreticisi Mustafa Velioğlu, yağışlı ve kapalı havada topladığı fındıkları kurutamayınca kendi çözümünü buldu. Yaklaşık 1,5 ton fındığı kamyonetine yükleyerek Bayburt'a götüren Velioğlu, fındıkları güneşte kuruttuktan sonra tekrar memleketi Of'a götürecek.

"Kurutup döneceğim"
Fındık toplama sezonunun yağışlı geçtiğini belirten Mustafa Velioğlu, "Havalar yağışlı gitti bu aralar. Yağmur yağsa da fındığımızı toplayabildik çok şükür. Fındığı patosa vurduk. Fakat havalar yağışlı olduğu için fındığı kurutamadık. O yüzden Bayburt'a getirdim. Yaklaşık 1,5 ton fındığım var. Fındığımı burada kurutup Of'a götüreceğim inşallah" dedi.
Yağmurlardan dolayı fındığını kurutamayan diğer üreticiler ise ne yapacakları konusunda kararsızlık yaşıyor. Bazı üreticiler fındıklarını henüz toplamazken bazıları ise topladıkları fındıkları ambarlarda ve çatı aralarında kurutmaya çalışıyor.

"Yeter ki afet olmasın fındık önemli değil"
Sürekli yağan yağmurlardan dolayı biraz sıkıntı yaşadıklarını söyleyen fındık üreticisi Onur Balek, "Fındığı toplama zamanı geçti zaten. Yağmurdan dolayı bazıları fındıklarını henüz toplamadı. Bazı üreticiler fındığını güneşli yerlere götürüyor. Fındığı kurutmak için Oflular güneşin peşine gitmeye başladı. Bir şekilde fındığın kuruması lazım. Fındık kurumazsa siyahlayacak. Randımanı düşecek. İnşallah havalar iyi gider ve insanlar bir sıkıntı yaşamaz. Son zamanlarda çok yağmur yağdı. Sel olayları oldu. Can kayıpları oldu. Evler barklar yıkıldı. Yeter ki bir afet olmasın. Fındık pek de önemli değil. Her şey Allah'tan. İnşallah her şey düzelir. Dua etmekten başka bir şey elimizde yok" diye konuştu.

"Bir şekilde kuruturuz"
Emine Karataş, "Yağmurdan dolayı fındığı biraz zor topladık. Fındığımızı çatı katına serdik. Kuruması biraz zor oluyor. Her şey Allah'tan geliyor. Sel olmadı burada, buna da şükürler olsun. Fındığımızı bir şekilde kuruturuz" şeklinde konuştu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Haberin Doğrusu, Bursa haber, Bursa son dakika, Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursaspor, Bursa hava durumu, Bursa nöbetçi eczaneler, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Bursa trafik durumu