USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
02 Aralık 2020 Çarşamba 15:29

Hibe Desteği gelir mi?

Hibe Desteği gelir mi?

Korona virüste ikinci dalgayı yaşadığımız bugünlerde, önlemler de gecikmedi.

Halk sağlığı için kısıtlamalar hayata geçirildi.

Sağlığımız için maske, mesafe ve hijyen önemine biz de vurgu yapalım.

Tabi ki önce sağlık, fakat işin bir ekonomik boyutu var.

Dünya ile birlikte Türkiye'de ekonomik anlamda zor bir süreçten geçiyor.

Bu ülkesel değil, global bir sıkıntı.

Fakat bu süreci en az hasarla ve dersler alarak atlatan ülkelerin pandemi bittikten sonra öne çıkacağı da bir gerçek.

O yüzden de birlik olup, güçlü olarak bu süreci bitirmeliyiz.

Tam da bu noktada daha önce Kasım ayı Meclis Toplantısı'nda da Bursa Ticaret ve Sanayi Odası gündemine gelen hibe desteği Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’ın Bursa iş dünyası temsilcileriyle buluştuğu toplantıda da yeniden gündemdeydi.

Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak’ın konuk olduğu istişare toplantısı, BTSO Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Meclis Başkanı Ali Uğur, yönetim kurulu ve meclis üyeleri, konsey başkanları ile meclis üyelerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

BTSO Başkanı Burkay, dünyayı etkisi altına alan ve ekonomileri derinden etkileyen Covid -19 salgın sürecini ülke olarak topyekûn bir mücadele ile yönetmek zorunda olunduğunu kaydetti.

Salgının insan sağlığının yanı sıra iş hayatını da derinden tahrip ettiğini vurgulayan Başkan Burkay, özellikle restoran ve kafeler başta olmak üzere yeme – içme sektöründe faaliyet gösteren firmalarla birlikte turizm, hizmet ve perakende sektörlerindeki işletmelerin krizden derin yaralar aldığını hatırlattı.

İş dünyasına sunulacak hibe desteğinin firmaların üzerindeki yükü alacağına olan inancını dile getiren Burkay, “Faaliyetleri askıya alınan ve geliri tamamen ortadan kalkan işletmelerin ucuz kredilerle değil hibe ile desteklenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Bu talebimizi Cumhurbaşkanlığımıza, ilgili bakanlıklara ve TOBB’a ilettik. İçerisinde bulunduğumuz bu zor dönemde KOBİ’ler ve hizmet sektöründeki esnaflar bu hibeden yararlanmalı” açıklamasında bulundu.

Biraz evvel de söylediğimiz gibi konu ikinci kez gündeme geliyor.

Fakat önemli olarak birebir temas ile Ticaret Bakanı Yardımcı Uçarmak'a aktarılması.

Dünyanın derinden etkilendiği salgın sürecinde vaka sayılarının azaltılması için devletin bir dizi önlemi devreye aldığını hatırlatan Ticaret Bakan Yardımcısı Sezai Uçarmak ise Bursa iş dünyasından gelen talepleri Ticaret Bakanlığı olarak titizle değerlendireceklerini belirtti.

Uçarmak, “Salgın tüm dünyada yaşanıyor. İşletmelerimiz de bu salgından olumsuz yönde etkilendi. İş dünyası temsilcilerimizle sürekli istişare halindeyiz. BTSO’nun düzenlediği bu organizasyonda da firmalarımızın bizi ilgilendiren taleplerinin takipçisi olacağız. Başka bakanlıkları ilgilendiren konuları da bakanlarımıza bizzat toplantıdan sonra ileteceğim. Ülkemizde 3 milyon ticarethane var. Bunun 2 milyonu esnaf özelliği taşıyor. 84 milyonluk bir memleketiz. 84 bin ihracatçımız var.

Bunların da 70 bini ticari işletme. Bu çok kıymetli bir sayı. Ama özellikle yeni alınan kararlar neticesinde mutlaka taleplerinizi ilgili bakanlıklarla müzakere edeceğiz” açıklamasında bulundu.

Toplantının devamında sektör temsilcileri sıkıntılarını paylaştı.

Taleplerin en kısa zamanda değerlendirilip, konuyla ilgili adım atılmasını bekliyoruz.

Zira son gelen kısıtlamalardan sonra yeni yıl ile birlikte birçok firma kepenk kapatmak zorunda kalabilir.

Yazarın Diğer Yazıları