USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
15 Ekim 2020 Perşembe 16:25

Hijyen ürünleri ihracatı yüzde 70 arttı

Hijyen ürünleri ihracatı yüzde 70 arttı

Bursa’nın 30 yıllık kolonya üreticisi, Gülbahçe Kozmetik Yönetim Kurulu Başkanı İlker Duran, hijyen ve kolonya sektörünün pandemi sürecindeki dönüşümünü aktardı. Bu dönemde maske, mesafe ve temizlik gibi unsurların ön plana çıktını, temizlik için ise ayrı bir parantez açıldığını belirten Duran, “İnsanlar için en sosyal uzvun el. Bu nedenle de el hijyeni daha fzala ön planda tutuluyor. El hijyenini sağlamak için de çeşitli ürünler var. İlk sırada, uzmanların tavsiye ettiği formül bileşen olarak sıvı sabun geliyor. Virüsü en etkili şekilde öldürme ve yok eden özelliğine sahip” dedi.
İhracatta hijyen ürünlerinde artış oldu.

Duran, geçen yıla göre bu hijyen ürünlerinde ihracatta yüzde 70 civarında bir artış yaşandığına dikkat çekerek, şunları söyledi: “Türkiye, dünyanın bu ihtiyacına da karşılık vermeye çalıştı. Dünyaya kaliteli ürünler sunduk. Hala da sunuyoruz. Taleplere, stoklarımızla üretim kapasitemizle karşılık vermeye çalıştık. Sanayinin farklı sektörleri iş yapamaz hale geldiler, dükkânları kapatmak zorunda kaldılar. Türkiye ciddi anlamda ekonomik kayba uğradı. Bizim ise salgın döneminde de kapasitemiz düşmedi. Üretimimizi sürdürdük, hatta istihdama da katkımız oldu. Talep yoğunluğundan dolayı, birçok firma bizlerde dâhil olmak üzere personel sayımızı artırdık” diye konuştu.

“Efsane geri döndü”

Hem iç piyasada talebi karşıladıklarını hem de ülke ekonomisine ihracat anlamında katkı sunduklarını vurgulayan Duran, şöyle devam etti: ”İhracatta ciddi anlamda bir artışla ülkemizin bu zor günlerinde yanında olan önemli bir sektörüz. Bu virüs ülkemize geç geldi. Dolayısıyla Türkiye’ye karşı dünyada ciddi anlamda bir güven oluştu. Dünyada ekonomisi en gelişmiş ülkeden tutun, Amerika’dan, Avrupa’nın bütün ülkelerinden, Asya’dan talepler geldi. Biz hijyen firmaları olarak dünyanın her yerine ürün gönderdik. Hala da isteniyor. Kolonya unutulmaya yüz tutulmuş bir üründü. Bu dönemde hem gençler hem de birçok kesim kolonyanın ne kadar faydalı olduğunu gördüler ve sahiplendiler. Bir slogan vardır ya ‘efsane geri döndü’ diye. Bu pandemi sürecinde aynen böyle oldu. Bizim örf ve adetlerimizde, dinimizde temizliğin ayrı bir önemi var. Birde güzel kokmak. Biz öyle bir milletiz.”

“Cildi besleyen dezenfektanlar üretiliyor”

İlker Duran, dezenfektanlarda etkin maddenin “alkol” olduğunu, yüksek oranda ve çok sık kullanıldığında cilde zarar verebildiğine dikkati çekerek, “Bu da cilt hastalıklarına sebep olabiliyor. Bu konuyla ilgili bizim bir çıkışımız oldu. Özellikle gliserin gibi kremlerde kullanılan cildi yumuşatan, besleyen, tahribi önleyecek bir takım kimyasallar var. Biz de yeniliğe giderek bu maddeyi kullanmaya başladık. Bu sayede bizim ürünlerimizin tahriş etme özelliği diğer yüzde 50 azaldı. Bizim ürünlerimiz kullanıldığı zaman eli yumuşatır, cildi besler. Böylelikle alkolün etkisini minimuma indirerek, cilde verilen zararı önlenmiş olur” görüşünü aktardı.