USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
22 Eylül 2023 Cuma 10:24

İçecek Şirketinden 'Eşit' Ücret Politikası

İçecek Şirketinden 'Eşit' Ücret Politikası

Coca-Cola İçecek (CCI) kurumlardaki ücret eşitsizliklerini bilimsel yollarla değerlendiren Eşit Ücret Derneği (Equal Salary Foundation) tarafından, “Eşit Ücret Sertifikası”na layık görüldü. Coca-Cola İçecek böylece, Eşit Ücret Sertifikası alan dünyadaki ilk şişeleme şirketi ve aynı zamanda bu sertifikaya sahip Türkiye merkezli ilk global şirket oldu. Ayrıca Coca-Cola İçecek; Özbekistan, Irak, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan’da Eşit Ücret Sertifikasına sahip ilk şirket olma özelliğini de kazandı. 

 

2030 Sürdürülebilirlik Taahhütleri kapsamında, denetimlerinin PricewaterhouseCoopers (PwC) tarafından yapıldığı Eşit Ücret Derneği’ne (Equal Salary Foundation) 
sertifikasyon süreci için gönüllü olarak başvuran CCI, detaylı bir inceleme sürecinin ardından Eşit Ücret Sertifikası almaya hak kazandı.
CCI böylece, bu sertifikayı almaya hak kazanan dünyadaki ilk şişeleme şirketi oldu. CCI ayrıca bu sertifikaya sahip Türkiye merkezli ilk global ve aynı zamanda
Özbekistan, Irak, Azerbaycan, Kırgızistan, Türkmenistan ve Tacikistan'da belgelendirilen ilk şirket.

Eşitlik, 2030 Sürdürülebilirlik Taahhütlerimizin Merkezinde"

Coca-Cola İçecek İnsan Kaynakları İcra Kurulu Üyesi Melis Tunaveli, Eşit Ücret Sertifikası’nın CCI’ın sürdürülebilirlik taahhütlerine ulaşma yolculuğunun en önemli kilometre taşlarından biri olduğunu söyledi. Tunaveli, “Eşitlik, geleceğimizin en önemli ayağı ve 2030 Sürdürülebilirlik Taahhütlerimizin de merkezinde yer alıyor. Bu sertifikayı almak, sektörümüzde ve bulunduğumuz coğrafyalarda öncü olarak adımızı duyurmak, büyük bir onur. Eşitlik için daha yapacak çok şeyimiz olduğunu biliyoruz. Eşitliğe olan bağlılığımızı sertifikasyonun bir gereği olduğu için değil, şirketimizin DNA'sında yer aldığı için sürdüreceğiz” diye konuştu.

Noémie Storbeck, Eşit Ücret Sertifikası’nın en geniş anlamda sürdürülebilir gelecek inşa etmek için sağlam bir temel olduğunu söyledi.
Storbeck, “Coca-Cola İçecek, dünyada Eşit Ücret Sertifikası alan ilk şişeleme şirketidir. Sürdürülebilirliği bir öncelik olarak belirleyen CCI, çeşitlilik arz eden iş gücüne yatırım yapmaya karar verdi ve yapılacak en doğru şey de bu" yorumunu yaptı.

 

Bilimsel Yaklaşımla Değerlendiriliyor

İsviçre’de faaliyet gösteren ve bilimsel bir yaklaşımla kurumlardaki ücret eşitsizliğini bağımsız bir şekilde değerlendiren Eşit Ücret Derneği’nin verdiği Eşit Ücret Sertifikası, bir organizasyonda kadın ve erkek çalışanlara eşit iş karşılığında eşit ücret ödendiğini gösteriyor. Eşit Ücret Sertifikası, kurumların çeşitlilik ve eşitlik ilkeleri kapsamında adil ücretlendirme yaklaşımı ile en iyi işverenler arasında yer almasını sağlarken, işveren markasına da katkıda bulunuyor. Eşit Ücret Derneği tarafından yapılan kapsamlı denetimler sonucunda verilen Eşit Ücret Sertifikası, 3 yıl boyunca geçerliliğini koruyor. Bu süreçte şirket tarafından yapılan çalışmalar, alınan aksiyonlar ve başarılı olarak geçen alanlardaki durumun halen sürüp sürmediği kontrol edilmeye devam ediyor. 3 yıl sonunda yeniden sertifika almak isteyen şirketlerin tekrar başvuru yapması gerekiyor.