USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
18 Şubat 2021 Perşembe 08:50

İHRACATIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL; İTHALAT...

İHRACATIN ÖNÜNDEKİ EN BÜYÜK ENGEL; İTHALAT...

Ülkemizde 90.000 ihracatçı mevcut. Toplam ihracatımızın % 90’ını 10.000 ihracatçı şirketimiz devamlı surette yapıyor. Diğer 80.000 şirketimiz aralıklarla 1000 dolar ile 1 milyon dolar arası ihracat yapıyor. (Rakamlar yaklaşıktır) Bu 80.000 KOBİ niteliğindeki şirketlerimizi ortalama 1 milyon dolar ihracat yapar hale getirmek zorundayız. İhracatı hızlı ve sağlıklı arttırmanın yolu KOBİ’lerin ihracatını arttırmaktan geçiyor.

Gelişmiş tüm ekonomilerde dış ticaret verilerine bakarsak ihracat yüksek olduğu kadar ithalatlarının da yüksek olduğunu görürüz. İthalatın yüksek olmasının sebebi de ara hammadde ithalatıdır. Türkiye olarak yaptığımız 220 milyar dolar ithalatın yüzde 85’i ara hammaddelerden oluşuyor. Sadece yüzde 5 lik bir dilimde kişisel  ve lüx ürün grubu ithalatı yapıyoruz.

Önceliğimiz ithal ettiğimiz ara hammaddelerin üretimini yerlileştirmek ve ithalatını engellemek.  Ancak bunun tamamını engellemek teknik olarak mümkün değil. Öte yandan hammadde ithalatında antidamping vergileri koymak, geçici vergileri arttırmak, dahilde işleme mevzuatını sadeleştirmemek ve ağır koşullardan kurtarmamak aslında ihracatın önündeki en büyük engeldir. İthalatı tamamen azaltmak adına çalışmalar yaparken ihracatın da önünü kestiğimizi sakın unutmayalım.

Ülkemizin kronik hastalığı haline gelen dövizdeki hareketlilik bugünlerde ihracatın en büyük düşmanı. Dövizin TL karşısında ne kadar olduğu bir yere kadar önemli. Asıl önemli olan dövizdeki ani dalgalanmalar ve belirsizliktir.

Son olarak faizler...

Üretim için yatırım lazım. Yatırım için para lazım. Paranın en pahalı olduğu bir ülkede yatırımın önünü açmak gerçekten imkansız. Bu faizlerle yatırım yapmak oldukça zor görünmektedir

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

-------------

 

Yeni Ekonomi Ekonomide En Güncel Haber

 

Doğru haber, Son dakika, Bursa iş dünyası, Bursa hava durumu, Bursa ekonomi haberi, Bursa kapalıçarşı, Piyasa, Döviz, Altın, Ekonomi, Ekonomi Haberleri, Dolar, Euro, Bitcoin

Yazarın Diğer Yazıları