USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
07 Ocak 2022 Cuma 00:55

İhracatta rekorların devamı için kalıcı destek şart

İhracatta rekorların devamı için kalıcı destek şart

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Burkay, Türkiye'nin ihracatının, küresel salgın şartlarına rağmen yüzde 32,9 artışla 225 milyar dolara ulaştığını anımsatarak, “Sanayi ve ihracat üssü Bursa’da bizler de ülkemizin rekor ihracatına otomotiv sektöründeki çip krizine rağmen 16 milyar dolarlık katkı sağladık. Bu önemli başarıda emeği geçen tüm ihracatçılarımızı gönülden kutluyorum” değerlendirmesinde bulundu.

BTSO Başkanı Burkay, 2021 yılı ihracat rakamları, ekonomideki gelişmeler ve 2022 hedefleri ile ilgili açıklamalarda bulundu. Burkay, 2021 yılının, arz-talep dengesinin bozulmasıyla tüm dünyada hissedilen yüksek enflasyonla birlikte Türk Lirası’ndaki aşırı değer kayıpları nedeniyle işletmelerin, üreticilerin ve çalışanların yükünün ağırlaştığı bir yıl olarak kayıtlara geçtiğini söyledi.

Geçen yılın aynı zamanda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde yüksek faiz, yüksek enflasyon ve istikrarsız döviz kurlarının tehdidiyle periyodik hale gelen krizlere karşı ekonomide önemli bir paradigma değişiminin de gerçekleştiği bir yıl olduğuna işaret eden Burkay, “Böylesine önemli bir süreçte krizden çıkış noktasında en önemli rolü ise üreticimiz ve ihracatçımız üstlenmiştir. Bu nedenle yüksek büyüme – düşük cari açık modeli üzerine inşa edilen yeni ekonomiye uyum sürecinde ihracatçılarımızın ulaştığı ihracat performansı, her türlü takdirin üzerindedir. Enflasyonla mücadelede finansal araçların çeşitlendirilmesi ve döviz kurlarının istikrara kavuşmasıyla birlikte üreticimizin ve ihracatçımızın başarılarını sürdürülebilir kılacak yeni destek mekanizmalarının harekete geçirilmesi, yeni rekorlara ulaşmamıza da imkân sağlayacaktır” diye konuştu.

BTSO olarak, “Nitelikli Üretim ve İhracat Yılı” ilan ettikleri 2022’de dış ticareti geliştirmek hedefiyle proje üretmeye ve Türkiye’nin ihracat hedeflerine öncülük etmeye devam edeceklerini vurgulayan Burkay, “Yıl boyunca yapacağımız çalışmalarla bir taraftan imalatı, istihdamı ve ihracatı artırırken, eş zamanlı olarak da girişimcilik ekosisteminin gelişimini, inovasyonu, katma değeri yüksek teknolojik ürünleri ve ölçek ekonomisine geçişi hızlandırmayı hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.