USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
03 Şubat 2023 Cuma 09:25

İkinci El Araç Fiyatları Artışa Geçti

İkinci El Araç Fiyatları Artışa Geçti

Sıfır otomobillerde devam eden temin problemi sebebiyle arzın ikinci ele yönelmesi sonucunda ocak ayında ikinci el araç fiyatları, yüzde 6 oranında artış gösterirdi.

 

EN ÇOK 350 BİN TL ÜZERİ ARAÇLAR YER ALDI

2.el otomobil ilan platformu arabam.com, ocak ayının ilgi çekici ikinci el ilan verilerini paylaştı, ilanlarda ikinci ele olan arzın yansımaları görüldü. Ocak ayında ilanlarda en çok yüzde 43,6 oranı ile 350.000 TL üzerindeki araçlar yer aldı, bu fiyatlardaki araçların ilanlarda bulunma oranı 2022 yılı ortalamasında yüzde 28 olmuştu. Araç fiyatlarındaki artışın ilan oranlarını etkilediği görülüyor. En çok ilana koyulan araçlar da 2012, 2011 ve 2016 modeller oldu.

 

LİDERLİK REANULT’UN OLDU

Ocak ayındaki ilanların yüzde 71’ini otomobiller oluşturdu. Otomobilleri hafif ticari araçlar, arazi araçları, ticari araçlar ve motosikletler izledi. Traktör ve tarım iş makinaları gibi ilanlar ise yüzde 1’lik dilimde yer aldı. İlanlarda en çok görülen markalar sırasıyla Renault, Fiat, Volkswagen, Ford, Opel, Hyundai, Peugeot, Toyota, Honda ve Citroen oldu. İlanlar model özelinde incelendiğindeyse ocak ayında en çok ilan verilen otomobil modelleri sırasıyla Clio, Astra, Megane, Focus, Corolla, Egea, Doblo ve Passat oldu. Bu modelleri de sırasıyla Civic ve Fiorino takip etti.