USD/TRY ABD DOLARI / TL
Alış    Satış
EUR/TRY EURO / TL
Alış    Satış
GBP/TRY STERLİN / TL
Alış    Satış
GAU/TRY GR ALTIN / TL
Alış    Satış
20 Mayıs 2021 Perşembe 14:47

İKİNCİ ELDE DÜŞÜŞ OLACAK MI?

İKİNCİ ELDE DÜŞÜŞ OLACAK MI?

İkinci el araç piyasasında fiyatların önlenemeyen yükselişi devam ediyor. Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, sıfır araç fiyatlarına göre endekslenen ikinci el piyasasında fiyatlarda tırmanışın durmayacağını söyledi.

 

 

Pandemi sebebiyle sıfır araç üretiminin yavaşlaması, ikinci el piyasasında fiyatların artmasına yol açmaya devam ediyor. Dünya genelinde aşılanmaya bağlı olarak pandemi etkilerinin azalmasıyla araç fiyatlarında düşüş yaşanacağı iddiasına Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık’tan itiraz geldi: Şu anda otomobil alamayan, ilerde daha pahalıya alacaktır. Fiyatlar artmaya devam edecek.

 

 

‘PİYASA İLE OYNAMASINLAR’

 

İkinci el otomobil piyasasındaki son durum hakkında bilgi veren Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, fiyatların düşeceği yönünde yapılan açıklamalara tepki gösterdi. Yanık, “Yaşanan çevrim içi oto pazarı (ÇİP) krizi bahane edilerek sıfır araç getirilmiyor ya da birileri piyasayı yukarı çıkarmak için bir mücadele içerisinde. Şu anda fabrikalar da Covid-19’dan dolayı üretimlerini durdurdu. Bundan dolayı ikinci el piyasasının daha da hızlanacağını ve fiyatların artacağını düşünüyoruz. Vatandaş otomobil alma hedeflerini erkene çekerek bir an önce bu hayali gerçekleştirmeli. Malum tam kapanmayı geride bıraktığımız günlerdeyiz ancak daha ilk günlerden piyasada büyük bir hareket olduğunu söyleyebiliriz. Ticaret, tüm dünyayı saran Covid-19’a endekslendi. Bu yüzden önümüzü tam olarak görmemiz mümkün değil. Net bir gerçek var ki otomobil fiyatları yükselme trendine girecek. Fiyatların düşeceği yönünde medyada haberler çıkıyor ancak bunlar spekülasyon yaratmak, okunma sayılarını yükseltmek için yapılan haberler. Fiyatlarda düşüş olmayacak. Birileri pandemiyi bahane ederek piyasayla oynamaya ve rant elde etmeye çalışıyor” diye konuştu.

 

 

‘KARTELLERİN ÖNÜNE GEÇİLMELİ’

 

“İkinci el piyasasında araç fiyatlarını sıfıra göre endeksliyoruz” diyen Bursa Galericiler Odası Başkanı Hakan Yanık, piyasalar üzerindeki denetim mekanizmasının daha sıkı çalışması gerektiğine vurgu yaptı. Yanık, “Piyasa denetleme görevi, devlete düşüyor. Sıfır araç fiyatları neden yükseliyor, kesilen fatura bedelleri ne kadar, gümrükten giren araçlar nerede bekletiliyor, fabrikalardaki üretimler ne durumda, sözleşmeler ve artışlar neden oluyor gibi soruların kaynağına inerek çözüm bulmak gerek. Ticaret Bakanlığı ve İçişleri Bakanlığı bu konunun üzerine eğilmeli ve fiyat artışının sebebini çözüp, kartellerin ve karaborsacıların önüne geçmeli. Devlet, bu artışın sebebini araştırdığı zaman her şey ortaya çıkacaktır. Piyasadaki artışı galericiler yapmış gibi lanse ediliyor. Galericilerin çok büyük karlar elde ettiği sanılıyor ancak doğru değil. Son 5-6 senedir galerici esnafı küçüldüğü gibi iş yerlerimizi de kapatmaya başladık. Şu anda piyasayı yükselten, tek ele döndürmeye çalışan büyük firmalar. Onlardaki fiyatlarla bizdeki fiyatlar arasında büyük farklar var” ifadelerini kullandı.

 

 

‘SEKTÖR OLARAK DESTEK GÖREMEDİK’

 

Pandemi koşullarının ekonomi üzerinde yarattığı olumsuz etkileri en aza indirmek için Hükümet tarafından verilen desteklerin galericiler ve diğer pek çok esnafa fayda sağlamadığını da kaydeden Yanık, “31 Mart 2021 tarihi itibariyle Türkiye genelinde 2 milyon 31 bin 22 esnaf var, Bursa’da da sicile kayıtlı 81 bini geçkin esnafımız mevcut. Maalesef bu esnafın yalnızca yüzde 10’u, devletin çıkardığı kredilerden yararlanabildi. Geri kalan diğer pek çok esnaf, yardım ve destek göremedi. Galericiler de bu esnafın içinde. Bu süreçte üretim yapan şirketler destek aldı ama bizler gibi hazır pazarlama işiyle uğraşan kişiler yardım göremedi. Devletimizden teminat karşılığı da olsa minimum 500’er bin lira kredi verip esnafı rahatlatması gerek. Bu paranın arkasında durduğu gibi piyasayı yükselten kartellerin denetimlerinin çok sıkı yapılması gerek. Hepimiz öz sermayemizle ayakta kalmaya çalışıyoruz” dedi.

 

 

Özel Haber: Ezgi Kayı